- Г-н Каролев, ще бъде ли продадена БТК на "Вива венчърс"?
- Не съм сигурен, че се търси начин "Вива венчърс" да бъде отстранена от сделката, както се коментира.
По-скоро се гледа, когато се подписва сделката, да е налице цялата необходима документация. И банковата гаранция е един от тези документи.
- Защо въпросът за банковата гаранция се поставя чак сега?
- Защото едва сега Върховният административен съд (ВАС) изрично каза, че от правна гледна точка единственият легитимен купувач е "Вива венчърс".
- Редно ли е БТК да се продава на офшорка?
- "Кока-кола" инвестира в България чрез офшорка. "Интербрю" също. Всички циментови инвестиции у нас са с офшорки. Не знам защо в България офшорките са мръсна дума. Не е важно дали дадена фирма е офшорка, а кой е собственикът й.
- Как ще се разбере това, след като е офшорка?
- "Адвент" вече казаха, че те са собственикът на "Вива венчърс".
- Все пак БТК е компания, свързана с националната ни сигурност, а услугите й ползват всички българи.
- А защо никой не се притеснява, че "МТел" също е собственост на офшорни компании, регистрирани в Австрия. А "ГлоБул" е гръцка собственост.
Това са несъстоятелни аргументи. Ако още почакаме, след няколко години БТК ще има 15% от пазара на телекомуникационни услуги в България, ако дотогава не е фалирала.
Вижте какво стана в Прага. В момента, в който там падна монополът, три пражки компании за по-малко от две години взеха 50% от трафика в града.
Така ще стане и у нас, ако не се приватизира БТК. Тя пак ще губи пазарен дял, но ако е в умели частни ръце, това ще става по-плавно.
- Как ще се развият нещата по-нататък?
- Агенцията за приватизация има един-единствен избор - или да подпише сделката с "Вива венчърс", или да прекъсне процедурата и да започне наново. Второто обаче ще бъде също обжалвано от "Вива венчърс".
- Трябва ли и при тази сделка НДСВ да се съобразява с интересите на ДПС, които очевидно лобират за "Коч холдинг"?
- Нито НДСВ, нито Агенцията за приватизация трябва да се съобразяват с лобирането, а само със закона.
В случая той е ясен - имаме две решения на ВАС. И второто е - коя оферта е спечелила в един прозрачен процес.
Напоследък от "Коч" твърдят, че "Адвент" нарушавал правилата, което според мен не е вярно. Ще припомня, че когато "Вива венчърс" бяха обявени за победители първия път, от "Коч" изпратиха писмо до агенцията, в което казаха, че са доволни от процедурата, и признават, че е прозрачна.
А това, че ДПС лобира за "Коч", е нормално.
Ясни са връзките на ДПС със съседната ни страна, в това нищо лошо няма. Но не трябва да се поддаваме на такъв лобизъм.
- Няма ли да настъпи политически разрив с ДПС, ако БТК бъде продадена на "Вива"?
- Не, защото не вярвам ДПС да искат предсрочни избори. ДПС в близко бъдеще няма да има по-силно представителство във властта.
Не очаквам в следващите избори да има някакво сериозно разместване. По-скоро очаквам десни сили отново с ДПС да управляват. Но пък движението ще има по-слабо представителство в изпълнителната власт.
- От ОДС поискаха да се прекрати процедурата и да се открие нова. Удачен ли е този вариант?
- Не. Историята на приватизацията не само в България, но и навсякъде по света показва, че колкото повече се чака, толкова по-ниска става цената на една компания.
Наскоро излезе коментар, че продаваме два монопола - "Булгартабак" и БТК, на по-ниска цена от само една тютюнева фабрика в Сърбия.
Нито "Булгартабак", нито БТК са вече монополисти. Не виждам как в условията на изтекъл монопол и при липса на GSM оператор, който да работи в системата на БТК, може да скочи цената на телекома.
По-скоро тази цена все повече и повече ще спада.
БТК държи вече под 50% от приходите в телекомуникационния сектор. 50 лв. от всеки 100 лв., изхарчени за телекомуникационни услуги, отиват в "ГлоБул", "МТел" и интернет компаниите. И този процент ще намалява за БТК. Нейното положение само ще се влошава в сравнение с конкурентите й.
Абсолютно некоректно е да се правят сравнения на продажбата на БТК например с "Матав" в Унгария и даже с "Мактелеком" в Македония.
Всички други оператори бяха приватизирани в други години, когато имаха монопол.
При "Булгартабак" нещата стоят по съвсем друг начин. Това, че имаме 23 цигарени завода, а Сърбия - сама два - не е предимство, а недостатък. Ако имахме два-три завода, в които да е концентрирано производството на цигари, щеше да е по-добре.
Другият недостатък е, че има много компании, които манипулират тютюн, а нашият ориенталски тютюн все по-малко се използва в т.нар. американски бленд, който все повече е предпочитан пo света.
Няма как да искаме да продадем "Булгартабак" на по-висока цена, когато го продаваме на цяло. Ако се разбие на парчета, от тях ще се постигне подобна цена на постигнатата в Сърбия.
Фабриката в Ниш държи близо 2/3 от пазара. Това, че "Булгартабак" има 120 марки, също не е предимство. "Филип Морис" в целия свят нямат 120 марки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!