Какво всъщност е Екологията? Какво ни показва, учи,и предупреждава тя? Все въпроси, на които хората рядко обръщат внимание, а те са от толкова голямо значение.
Всъщност Екологията разглежда четири основни среди на живот -- водна, сухоземна, почвена и организмова.
Да обърнем внимание на един специален елемент, който е непрекъснато около нас, но който всички приема ме за даденост -- водата.
Водата е жизненоважна за нашия живот. Големият френски писател Антоан дьо Сент Екзюпери пише: „Вода! Ти нямаш нито вкус, нито цвят, нито мирис. Човек не може да те опише, а само те вкусва, без да те проумява. Ти не само си необходима за живота, ти самата си живот.".
Водата играе важна роля в много религии и вярвания по света, като извор на живот, пречистваща тялото и душата. В миналото водата е обожествявана, смятана е за жива и духовна субстанция, която да служи като посредник между хората и боговете. Често е представяна като граница на този свят и отвъдното. Във вековете назад дъждът, снегът и градушките са се възприемали като жива сила.
В настоящето също се срещат интерпретации в духа на културната и религиозната сфера, но те са по скоро атрактивен коментар върху случващото се.
Защо не се възприема на сериозно значението на водата?
Защо водата не се пази, а се замърсява умишлено?
Защо хората смятат водата за неизчерпаем ресурс, който могат да експлоатират по безобразен начин?
Може би е въпрос на морал, възпитание, а може би просто нещата опират до гледната точка и културата на човека.
Заслужава ли природата да страда, заради без културни хора?
Едно е ясно човек, който не може да оцени това, което природата е направила, той няма да може да разбере и себе си.
Учените забелязват, че водата на Земята постепенно намалява. В същото време окултистите твърдят, че щом водата намалява, и човешкият живот намалява.
Значи каквито промени стават със Земята, същите промени стават и с човешкото тяло, защото то в голямата си част е вода. И това на истина е така, защото тя водата представлява 80 процента от нашето тяло.
В природата има един принцип: първата връзка, с която трябва човек да бъде свързан, е природата. Този принцип е доста изкривен в модерната действителност.
Хората не оценяват, това което природата им показва - красотата на малките и често незабележими неща, които се крият в детайлите.
Капките вода са точно такъв тип детайли. С всяка капка вода ние съхраняваме в себе си живот. Човешкото сърце, пулсира приблизително според пулса на природата. А сърцето на природата държи живота.
Един човек,който не се възхищава от това, което природата е направила не може да се възхищава от нищо човешко.
Напоследък в медийното пространство широко започва да се дискутира въпросът за замърсената вода, за нуждата от изграждането на пречиствателни станции,особено по морето и ред други важни точки отнасящи се за опазването на водните ресурси.
От голямо значение е качеството на водата не само за нас хората, но и за биоразнообразието в акваториите. В това отношение най - ощетени са морските животните, които търпят мръсотията на всички туристи, следвани от речните обитатели намиращи се в непосредствена близост до заводи, изхвърлящи отпадъци в реките, и всички онези нерегламентирани сметища в парковете и горите, замърсяващи водите на горските обитатели.
Това е действителната „картинка" на водните ресурси. На този етап най -- удачното продължение на изречението „Капка по капка ..." е „и живота по-мръсен става".
За да има положително продължение много неща трябва да се променят и колкото по-бързо се обърне внимание на този проблем, толкова по-благодарна ще ни е природата и толкова по-добре и по-дълго ще живеем.
И един ден продължението би могло да бъде "Капка по капка..." „и животът по-хубав става".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!