За сравнително кратък период от време човекът е постигнал доста бързо развитие във всички аспекти на своя живот.Индустрията,земеделието,техниката,науките се обогатяват и изменят със шеметна скорост.Това съответно носи своите плодове за всички нас.По-доброто здравеопазване води до по-дълъг живот,повече удобства в ежедневието,по-големи възможности за развитие във всяка насока обобщено-по-добър живот.
Но както всяко нещо на този свят и промените в нашето общество и бит си имат положителните и отрицателните страни.
Обратната страна на медала е ясна и видима за всички -- замърсяването на питейната вода,ограничаването на източниците на такава,общите промени в хидросферата и живота в нея като цяло.Човекът чрез своята дейност променя средата около себе си.Индустриализацията на производството и неговото разрастване,както и увеличаването на населението води до потребност от все по-големи количества вода.След преминаването и през системите на нашето общество тя се връща обратно в природата,но вече променена.Замърсена в по малка или по голяма степен и понякога дори негодна за употреба дори опасна за околната среда.
Добрата новина е,че все повече започва да се осъзнава нуждата от грижа за всичко около нас включително по-голяма отговорност към влиянието което оказваме върху природата с нашата дейност.
Изграждат се все повече пречиствателни станции,търсят се нови по-ефективни методи за пречистването на отпадните води,правят се изследвания в областта на екопродуктите, като целта е изклиючването на замърсителите от нашия бит.
Проблема със замърсяването на водата е най-силно изразен в районите с голяма концентрация на население и районите с недостиг на такава.Човек използува водата в своето ежедневие --да приготвя своята храна,за хигиенни нужди,в производството,след което тя се връща като отпадъчна обратно в природата.За това са взети много мерки-изграждане на пречиствателни станции,ограждане и охраняване на вододайните зони на всяко населено място,подобряване на сигурността на морските съдове,които са довели до едни от най големите екологични катастрофи в историята -- нефтените разливи.По- важното обаче е изграждането на определен тип човешко поведение за осъзнаване на вредата която нанасямае с нашите действия и съответно ограничаването и чрез поведението и действията на всеки един от нас.Може да има безкрайни кампании и акции по почистване и запазване на екоравновесието и природата такава каквато е,но докато не обединим сили и всеки един от нас не даде своя принос за общото благо всички действия остават с частичен и неефективен резултат.
Земята е нашата майка,водата е нашия живот нека се замислим над това и започнем от днес да правим малките неща,които правени заедно водят до големите промени.
Един по-добър и по-чист свят за нашите деца.
Водата е била тук преди нас и ще остане след нас-тя ще носи завета за идните поколения.
Според някой учени водата има памет- на това и качество се основава и съвременната хомеопатия.Първите опити това да се докаже научно са направени през 1988 г.Френският имунолог Жак Бенвенист .
Друг известен учен занимавал се с изследвания на свойствата на водата е Виктор Шаубергер.Той открива редица свойства на водата непознати до тогава както и практическото им приложение.Интересен пример е конструирания от него канал за преенос на дървесина от мястото на добива до подножието на планината.Той създал система от канали които не минавали по-най прекия път,а се извивали по определен начин и достигнали дължина 50 км.На места учения поставил допълнителни канали които вливали прясна студена вода от планинските ручеи.По този начин дървените трупи имали по-добра плаваемост и причината била че студената вода има по-добри плавателни свойства.Както и нейното странно „поведение"-тя има най-висока плътност при температура 4 градуса по Целзии.Това е и причината през зимните месеци водата на дъното на водоемите да остане с тази температура.Въпреки леда който покрива водоема,тъй като водата с температура 4 градуса целзии е най-тежка,тя „пада" на дъното,като позволява на всички живи организми да избегнат замръзване.
Водното богатство е важно и за един от най-важните отрасли в наши дни, а именно енергетиката.Водноелектрическите централи използуват енергията на водната маса за добив на електричество.Турбина превръща кенетичната енергия на падащата вода в механична.След това генератор превръща механичната енергия в електрическа.Водноелектрическите централи варират от микровецове до такива които осигуряват електричество за милиони хора.Близо 20 % от електричеството в световен мащаб се произвежда от водноелектрически централи и около 88% от възобновяемата електрическа енергия идва от ВЕЦ-ове.
Един фрапантен пример за нашето влияние върху водните ресурси е Аралско море.
През 3-те години на 20-ти век съветските власти започват мащабно строителство на напоителни канали и чрез планова икономика налагат масово отглеждане на памук в този твърде сух за тази дейност регион.Без да се прави сметка за последците от нарушаването на екологичното равновесие се създава поминък-памукопроизводство,с което е свързана днес съдбата на населението на Казахстан и Узбекистан.До 1990 година площта на напояваните земеделски земи в Централна Азия се увеличават от 4,5 млн. на 7 млн. ха. Нуждата от вода за напояване нараства двойно.90 % от Водното течение се отклонява за напояване. Така от 1961 г. нивото на морето започва да се понижава с нарастваща скорост от 20 до 80-90 см. годишно.Преди време Аралско море е било четвъртият по големина безоточен воден резервоар на земята от 1960 до сега е намаляло с 40 % оставяйки зад себе си 26 000 кв. км солена пустиня.
Тези факти красноречиво говорят за голямата вреда която може да причиним за сравнително кратък период от време.
В 21 век човека е смятан за най-развитото и разумно същество на планетата.Ако погледнем обаче неговото поведение може би ще изпаднем в размисъл дали това е така.В момента сами режем клона на който седим и очакваме неочакван резултат.Всяко нещо се развива по причинно следствена връзка-всяко действие или бездействие си има последици.Ако харесваме света такъв какъвто е днес може да продължим да живеем както до сега.Но ако искаме едно по добро бъдеще ,трябва да го съградим заедно с усилията и промяната във всеки един от нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!