От биологична гледна точка ние сме съставени от 75% вода, което обяснява постоянната ни нужда за вода. От житейският ни опит до тук можем да кажем, че водата е това без което не можем. За да оцелеем на планетата Земя ни е нужна водата. Тя е навсякъде около нас -- в океаните, моретата, езерата, растенията, някои видове животни дори живеят в нея и в така любимите ни басейни, в които обичаме да прекарваме свободното си време. Например рибките, които много често гледаме в аквариуми като домашни любимци не могат да живеят без вода, както и така красивите водни лилии, които могат да оцелеят само във водна среда.
Първото природно богатсво, което най-важно за нас е водата. Има страни, в които водата е лукс. Те не са богати на водни запаси и биха се радвали и на капка вода. На тези места не нефтът е течното злато, а водата. Без нея светът би загинал, би станал една голяма пустиня и хората, животните и растенията ще умират. На някои хора им се налага да носят вода с километри, за да имат с какво да преживеят. Водата е изчерпаемо природно богатство и трябва да я пестим, а не да я разхищаваме безобразно. В някои населени места са предприели мерки и има режим на водата, за да не се разхищава. Ние трябва да се радваме, защото сме щастливци, че можем да използваме това безценно природно богатство, но трябва и да го ценим и пазим, защото без него няма как да живеем.
Водата е прекрасна и красива, но понякога отвръща на човешкото невежество, напомня за себе си и се превръща в огромно природно бедствие, което може да отнеме живота на хиляди хора. Тя може да залее и разруши всичко около нея за броени секунди. От водните природни бедствия са така опасните наводнения и цунами, които са доказали, че могат да бъдат наистина страшни и разрушителни.
Тази божествена течност присъства в литературата, изкуството и народните песни и приказки. Много велики художници са нарисували величеството й, много поети възвеличават нейния чар. Тя е дори и в народните приказки и песни, които описват „живата и мъртвата вода". Едната лековитата и помагаща на хората, а другата унищожаваща.
Много интересни са и водните природни забележителности както в България така и по света. Много са красиви езерата, язовирите, реките, моретата и океаните. Едни от най-красивите езера в България са Седемте Рилски езера, те са група езера с ледников произход. Езерата са разположени стъпаловидно - вдлъбнатини по склона на планината, като отделните езера са свързани помежду си чрез малки поточета и при преминаването на водата по тези поточета са образувани малки водоскоци и водопади. Това са едни от най-посещаваните езера в България и са включени в Стоте национални туристически обекта. Друго много интересно езеро за мен е Поморийското, което е сред най-интересните забележителности на Поморие. Част от дъното на езерото е покрито с лековита тиня. Калонаходището е едно от най-добрите в Европа, а в санаториалната база се предлагат над 20 вида процедури за лечение на множество заболявания. Можем да се похвалим и с реките на България. Река Дунав е втората най-дълга река в Европа. Имаме честта да минава през нашата прекрасна държава както и през още 9 държави, сред които са: Германия, от където извира, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Румъния, Молдова и Украйна. Река Дунав е важен за международния воден път и е определен от Европейския съюз за трансевропейски транспортен коридор № 7. Река Искър е най-дългата река в България, минава през моя роден край, а Искърското дефиле е невероятно красиво и впечатляващо. Реката извира от Рила и е единствената, която пресича Стара планина. Тя се влива в Дунав, а по пътя си образува два пролома: Панчаревски и Искърски, които са характерни с интересните си скални образувания, по чиито склонове са разположени множество манастири. На реката са разположени и язовирите Искър, Пасарел и Панчарево.
Най-високият водопад в България и на Балканския полуостров е Райското пръскало. Разположен е в Стара планина под връх Ботев и се намира в Национален парк „Централен Балкан". Близостта на водопада до възрожденското градче Калофер обяснява често използваното за замеситетел на водопада име -- Калоферско пръскало. Пенливите си води набавя от снежните преспи на връх Ботев. Пръските на водопада - падащи от невероятната височина от цели - 124,5 метра създават неописуема красота и удивление.
Близо до моят роден край се намира и водопадът Скакля, който е разположен в Искърското дефиле, до село Гара Бов. Той е четвъртият по височина водопад у нас и една от основните забележителности в община Своге. Представлява каскада, първото стъпало от която е високо близо 85 метра, второто -- 20 метра, следвани от няколко по-ниски. Висок е приблизително около 120 метра. Падащата от такава височина вода създава невероятно красива гледка. През зимата водопадът замръзва и се превръща в едно от най-предпочитаните места за ледено катерене в България. Около самия водопад е изградена еко-пътека с подходящи места за пикник и отмора, която носи и името на българския поет -- Иван Вазов.
За мен водата е нещо много ценно и важно. Освен че ни показва колко красива и полезна може да бъде, когато не я ценим ни показва и колко страшна и опустушителна може да бъде. Затова моето послание и призив към вас е да бъдем по-добри и да мислим, когато я използваме, да не я разхищаваме и да не я опустошаваме, защото без нея ние не можем да оцелеем.
Пазете водата, за да тя не ни отвръща за невежеството!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!