Ва ата е част от нашия живот. Тя е жизненоважна и изключително полезна в много отношения.Животът на всички и всичко зависи от наличието на вода. В България се радваме на изобилие от чиста и хубава вода, която е естествен източник на красота и обогатява живота ни. В нашата страна има и солена, и сладка, и минерална вода. Важно е да я ценим и уважаваме.

За моето есе ще използвам научен подход, за да обясня пътешествието на една дъждовна капка и респективно на водата като цяло. Според изчисления обемът на водата на Земята възлиза на 1386 млн. км3. Огромно количество, което същевременно е и съвсем малко. Доколкото ни е известно, на нашата планета има повече вода, отколкото където и да е другаде във Вселената, но тя представлява едва 0,025% от масата на Земята. Сладката вода е само 2,7% от цялото количество на тази безценна течност. Тя не само утолява жаждата на живите организми, но и пренася слънчевата топлина по цялото земно кълбо. Така както колелото пренася силата, водният кръговрат пренася слънчевата енергия от тропическите райони към полюсите, от океана към сушата и обратно, и така капка по капка водата извървява своя път, за да може хората да оцелеят. При своето движение водата преминава през няколко етапа, който изпълняват жизненоважна ролята при формирането на водното богатство на Земята поне до 4 етап, те са: изпарение, кондензация, валежи, просмукване, потребление и замърсяване.

Под действието на слънчевата топлина на повърхността на океаните водата се изпарява. Ежедневно водата преминава от течно в газообразно състояние и става част от ниските слоеве на атмосферата. На практика половината от енергията, която раздвижва атмосферата, се получава от редуващите се изпарения и кондензации. Изпаренията са най-интензивни в тропическите райони, където слънцето е най-силно, на континентите, които винаги са по-топли от моретата, и на полюсите, които са изключително сухи. Към тях се прибавят изпаренията от езерата и реките, както и отделяната от растенията влага и дишането на живите организми. Вече преминала в газообразно състояние, водата става по-лека от заобикалящия я въздух и ветровете я издигат нагоре.

При изкачването налягането на обогатения с водни пари горещ въздух намалява. Процесът е съпътстван с охлаждане, което може да доведе до кондензация. При това явление водните пари отново се превръщат в сферични капки. Събрани заедно, те образуват облаци с ниско съдържание на кондензирана вода – не повече от 10г на кубичен метър въздух. При кондензацията цялата слънчева енергия, натрупана във водната пара при формирането и, се освобождава. В резултат на лекото затопляне на съответно място от атмосферата се образуват силни възходящи течения. Но тъй като атмосферата е по-студена там, където водата се изпарява, между зоните на изпарение и зоните на кондензация възникват конвекционни течения.

Капките в облаците нарастват, съединяват се и понякога достигат 0,1 мм. Скоростта им се увеличава до около един метър в секунда и възходящите течения повече не могат да ги удържат. В зависимост от температурата на въздуха капките падат под формата на дъжд, градушка или сняг. Годишно върху континентите се изливат 110 000 км3 вода, главно в тропическите райони и около екватора или в умерените ширини. Ето защо, докато Китай получава около 7% от общото количество на годишните валежи на планетата, Амазонка се радва на двойно повече. Ако температурата на въздуха е твърде висока точно над земята, падащата вода не достига до нея.

Водата, изливаща се върху сушата, първо попада върху растенията, откъдето отново може да се изпари. Останалата се изсипва върху самата земя. Част от нея се просмуква надолу, като се влива в хидрографската подземна мрежа – реки, подпочвени води и извори. Друга част се събира в падини и образува езера. Има вода, която навлажнява почвата, а останалата се връща в морето чрез реките. Водата може да се натрупва и под формата на лед (айсберги и постоянни ледници), ледът е най-големият източник на сладка вода в света, далеч по-голям от подпочвените води, застоялата вода, влагата в почвата и течащите водоизточници.

Последният и най-незначителен запас от вода на земята се намира в живите организми, почти колкото общия обем на течащите водоизточници. Водата съставлява над 95% от общата маса на медузата и почти около 70% от тази на човека. В клетките се съхраняват 70% от тази вода, а останалата се намира между клетките и в различните телесни течности. Човек трябва да поема поне 2,5 л течност, за да компенсира ежедневната си загуба от 2,5л. Това не е нищо в сравнение с памука, който трябва да усвои 10 000 л вода, за да произведе един килограм суровина, или с ежедневното ни потребление в индустрията и земеделието, в услугите и почистването, което е почти три кубични метра на човек.

Когато преминава през обработваеми земи, водата поема изкуствени торове и силно токсични пестициди и хербициди. Реките се замърсяват от индустриални и битови отпадъци, в това число тежки метали, разтворители и различни органични вещества като диоксин. Всички тези молекули в  крайна сметка оказват въздействие върху хората, след като с десетилетия се натрупват в хранителната верига. По-лошото е, че те се концентрират в подпочвените води, откъдето идва по-голямата част от питейната вода. Подпочвените води се обновяват много бавно, средно на всеки 1400 години, докато една река се обновява само за няколко седмици. Водата завършва своя път в морето, където са съсредоточени всякакъв вид замърсявания. Въпреки всичко процесът на изпаряване играе ролята на гигантска пречиствателна станция, която отстранява почти всички замърсители от водата. Над градовете обаче водните пари преминават през процес на вторично замърсяване

Всички знаем, че когато използваш нещо, то явно ти е необходимо и би трябвало и да се грижиш за него. Съвременната цивилизация поставя пред природата проблем от изключителна важност – замърсяване и намаляване на водните ресурси. Опазването на чистотата на водите (морета, реки) зависи главно от дейността на човека. Ето защо е необходимо всеки човек да дава своя скромен принос. Например: най-малкото, което можем да направим, е да не хвърляме отпадъци по улиците, в планината, в морето, в реките, защото това води до замърсяване на околната среда и в частност на водата. Важно е да използваме разумно питейната вода, защото тя е едва 0,58% от световните водни запаси (останалото са океани и морета и сладка вода, „заключена“ в ледниците). Да използваме по-пестеливо перилните препарати, защото те са най-честият и опасен домашен (битов) замърсител на водата.За начало аз предлагам да започнем с „грижата“ за водата от своя дом, от своето семейство, от своите приятели, от САМИЯ МЕН.

Семейство пътува с кола. Синът пита: -Тате, кой ти е казвал на къде да завиваш, кога да сменяш скоростите и как да си слагаш колана…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Непредвидимостта от митата вече срива ИТ индустрията

Непредвидимостта от митата вече срива ИТ индустрията

Технологии Преди 30 минути

Нестабилни цени на акции, спад на криптовалутите, липса на спокойствие и още проблеми

Тръмп обяви, че САЩ водят преговори с Иран

Тръмп обяви, че САЩ водят преговори с Иран

Свят Преди 6 часа

Тръмп говори на среща в Белия дом с израелския премиер Бенямин Нетаняху

Тръмп посрещна Нетаняху в Белия дом

Тръмп посрещна Нетаняху в Белия дом

Свят Преди 7 часа

Планираната пресконференция между двамата лидери беше отменена

<p>Протест пред сградата на ЕК в София срещу ГМО</p>

Протест пред сградата на Европейската комисия в София срещу ГМО

България Преди 9 часа

Причината е предстоящото решаващо гласуване в Съвета на министрите и в Комисията по земеделие на Европейския парламент

Откриха голямо количество вейпове с наркотик в София

Откриха голямо количество вейпове с наркотик в София

България Преди 10 часа

Операцията е реализирана днес от служители на Икономическа полиция, Криминална полиция и на Първо районно управление

Украйна: Русия усилено струпва военна техника на жп линията към Мариупол

Украйна: Русия усилено струпва военна техника на жп линията към Мариупол

Свят Преди 10 часа

Украинските сили не престават да нанасят удари по логистичните маршрути на руската армия

Тръмп отправи ултиматум към Китай

Тръмп отправи ултиматум към Китай

Свят Преди 11 часа

Тръмп заплаши с допълнителни мита за Китай от 50%

Тик Ток призна за мащабна кампания в полза на Джорджеску

Тик Ток призна за мащабна кампания в полза на Джорджеску

Свят Преди 12 часа

Това разкрива подробно доклад, който е изпратен на Европейската комисия

Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Свят Преди 13 часа

Още 15 души са загинали при други израелски удари в Ивицата Газа

"Мис Европа" загина трагично след инцидент на пътя

"Мис Европа" загина трагично след инцидент на пътя

Свят Преди 13 часа

Гюлер Ердоган е работила като модел и е участвала в множество модни събития и кампании

Жертвите на пожара в Кочани станаха 61

Жертвите на пожара в Кочани станаха 61

Свят Преди 13 часа

Министър Таравари изрази съболезнованията си на семейството

Защо Тръмп не наложи мита на Русия

Защо Тръмп не наложи мита на Русия

Свят Преди 14 часа

Доналд Тръмп наложи мита на почти целия свят

Дивна за успехите и провалите в живота

Дивна за успехите и провалите в живота

Любопитно Преди 14 часа

От "И ти не можеш да ме спреш" досега - Дивна разкрива своя силно емоционален път

Сарафов пак иска имунитета на Марио Рангелов

Сарафов пак иска имунитета на Марио Рангелов

България Преди 14 часа

Досъдебното производство е за корупция

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Любопитно Преди 14 часа

Как принцеса Кейт използва стила като форма на дипломатическо изразяване

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Свят Преди 14 часа

9-годишно момче беше отнесено от наводнението, докато отивало да хване училищния автобус