Както знаем всички, цялото водно богатство покрива 71 % от повърхността на планетата. Толкова много, а съсредоточено не толкова равномерно, за да удовлетвори нуждите на цялото човечество. Народът е казал една от многото поучителни поговорки - „капка по капка – вир става“ , но за жалост все още съществуват държави, в които водата е мираж, за други е негодна за консумация, трети имат в изобилие, а други като нас, притежават води удовлетворяващи нуждите на населението.
Водата е природен ресурс, който може да се погледне от толкова гледни точки и всички те се оказават уникални, различни сами по себе си и винаги положителни, но само ако се оползотворят оптимално. Злоупотребявайки с природните дадености, т.е. влагайки негативна енергия като мисъл и действие от наша страна, тя се оказва отново върху нашите плещи. Ние хората сме тези които нарушават баланса и качеството на водите години наред, а сега сме тези, които се стараят да възвърнат дадеността, която сме имали. Благодарение на влизането ни в Европейският съюз и изискванията от тяхна страна, се създаде Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в България, както и Националната стратегия за устойчиво развитие. Основната цел е да се очертаят и осъществят дейности, които ще повишат качеството на живот в България, както за настоящето, така и за бъдещето поколение.
Без вода човечеството не би съществувало: нямаше да имам флора, фауна, нямаше да съществува живот. Както виждаме, водата се оказва главния извор на живота. Благодарение на всичките физични, химични и биологични качества, които притежава водата, светът е това красиво и необятно пространство, на което всекидневно можем да се насладим и обогатим с позитивизъм.
Погледнато от екологична гледна точка водата е източник , чрез който можем да доставяме ресурси необходими за човечеството.
Една от основните функции на водата е като суровина- минерална или изворна. Предимствата за потребителя всички ги знаем: за питейни нужди- в зависимост от минерализацията се използва за подобряване на здравословното състояние от различни заболявания; за напояване. Водата подобрена с допълнителни минерални съставки, е извор на здраве, красота и младост. Силата на водата е огромна и мащабна. Както виждаме, в църквата се използва светена вода, която се прави от нашите отци чрез молитва и формули, с които се зарежда и оказва благотворни свойства за нас консумиращите я.
Всеизвестен факт за всички е и нейното „вълшебно“ свойство- паметта, т.е. тя има структура, която може да ни „чува“ и да ни „разбира“. Друг интересен факт е влиянието на музиката върху кристалната решетка. Доказано е, че ако течността „слуша" музика или добри думи, при замръзване тя образува красиви симетрични кристали. По повод Денят на водата на 22 март, „Софийска вода“ е отбелязала деня чрез класическа музика, като по този начин се е подобрило качеството на водата и столичани са пили „хармонична вода“ за ден. Ако всяко семейство започне да отделя по- голямо внимание на водата, която консумират, ще променят живота си в положителна насока. Паметта на водата е доказана в много научни трудове и под най-различни форми.
Водата е източник, чрез който се добива енергия. Съществуват различни методи. Например в Северна Ирландия- за жителите на Странгфорд лоу е разработена система за използване на енергията на мощните морски приливно- отливни течения.Системата осигурява 10% от енергийните нужди на Великобритания. Според проф. Георги Тончев за река Дунав – „тя е един огромен енергиен потенциал, който не ползваме. На нея сърбите и румънците имат язовири, а ние нямаме, въпреки че с хидрокинетични турбини можем да извличаме достатъчно енергия от реката. Но и за това използване на природния ресурс трябва да се вложат пари. Те обаче ни се връщат многократно по силата на националната енергийна независимост и интереси.“
В България има прокети за алтернативни източници на топлина с помощта на водата. Осъществява се чрез направата на слънчеви колектори, които затоплят водата през лятото, след което се съхранява под земята в топлоносители, а зимата тя се използва като топлина. Вятърната мелница и водното колело са двата най- стари източника на енергия известни на човечеството. Дори и днес, те все още се използват за добиване на енергия в различни места по света.
Електричеството, добивано във ВЕЦ, е добър енергиен източник. За разлика от залежите на въглища и петрол, водата е неизчерпаем източник. От нея се добива електричество, без да е необходимо изгаряне на материали. Тя е чист източник на енергия и не причинява замърсяване в такава степен, в каквато твърдите и течните минерални горива. Водната енергия има няколко предимства. Водата е достъпен и чист източник на енергия. Дъждовете и снеговете непрекъснато попълват водните запаси.За разлика от въглищата и петрола, водата не се изразходва безвъзвратно при производство на електрическа енергия.
Има и други предимства на производството на електричеството от водна енергия. Водата в язовирните езера, събирана за производство на електричество, може да се използва и за други цели- част от нея може да се използва за изкуствено напояване на земеделски площи. Изкуствените езера и водохранилища на язовирите са подходящо място за организиране на центрове за водни спортове- плуване, риболов, гребане и ветроходство. Край язовирите се развива и различни промишлени дейности ,като производство на хартия или рибовъдни стопанства.
Водата е толкова „пластична“ ! Може да се използва в толкова сфери и в толкова полезни за човечеството дейности. Управлението на водните ресурси е в наши ръце. Ако съумеем да съчетаем тази даденост от природата и нашите умения, то ние ще постигнем гениални успехи. Водата наистина е извор на нашия живот.
Капка по капка, ние градим един по добър свят за настоящите и бъдещите поколения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!