Нашата страна е една от малкото държави, разположени върху толкова разнообразна и красива природа, снабдена с леснодостъпни водни ресурси. Това е наистина от голямо значение за бита, имайки предвид, че приблизително 70% от човешкия организъм е съставен от вода. Водното ни богатство не може да се определи нито като голямо, нито като равномерно разпределено. Но ако оставим това на страна, ще забележим, че Българияпритежава красиви реки, езера и язовири, което от своя страна допринася засъществуването на различни видове развлечения като риболов, изследване на подводния свят и други. Освен за тези хобита, местата, с достъп до водни басейни, са също така и главна атракция за хора, които просто искат да релаксират. Когато говорим за почивки и отдих, не бива да пропускаме да споменем и факта, че България има излаз на море. С красивите си курорти и плажове, нашето Черноморие всяка година привлича туристи от цял свят. Но с течение на времето това животоподдържащо средство – водата – губи силата си. Малките реки и езера пресъхват с незабележимо, но сигурно темпо. И на всичко отгоре, много от нас не осъзнават това и „допринасят“ още повече за замърсяването на водите. Почти всяка река, преминаваща покрай голям град, е замърсена. Да вземем за пример река Искър, която извира от дълбините на Рила планина. Тази река криволичи покрай градове като София, Своге, Мездра и Червен бряг, но по време на дългото си пътешествие до река Дунав, където се влива, е много замърсена не само от заводи и фабрики, изхвърлящи токсичните си отпадъци в нея, но и от небрежните и нехайните граждани, които не се интересуват от бъдещето на водите в страната ни. И какво ще оставим на идните поколения? Какво ще оставят те на тези след тях?
Това са въпросите, които всеки един от нас трябва да започне да си задава всеки ден. Водата е неразделна част от нашето ежедневие и за да нямаме проблеми в дългосрочен план трябва да се научим как да я пазим и използваме рационално. Защото може би, най-важното предназначение на водите е за напояване. Иначе бихме ли могли да си представим живота без вода?
Но не само ние хората се нуждаем от това уникално богатство – водата. За да съществува, околната среда също има нужда от водни запаси. Както всички ние знаем, в последните десетилетия, темата за глобалното затопляне е доста нашумяла. Измислят се нови алтернативни начини, с които да се избегне засушаване. Но както е споменато вече, естествените водни ресурси едва ли някога ще намерят заместител. Това води до проблем за околната среда, която не може да се развива без вода. Например в селското стопанство, напояването на животните и поливането на селскостопанските култури, е неизбежно. Което само по себе си говори за това, че водата е основна съставка на всички храни и напитки. Ето защо водните ресурси имат толкова голямо значение за околната среда. Друго нещо, което е също толкова важно е, че водата намира голямо приложение във фармацевтиката за създаване на различни лекарства и анибиотици. Там речните и морски запаси биват преработвани и се използват като разтворители и пречистватели. Не съществува нито един отрасъл в промишлеността , който да не се нуждае от вода. Тя се използва за варене, почистване, миене и т.н. Също така участва в производството на много химични препарати.Общо взето, за да можем да водим нормален и пълноценен живот и за да дадем пример за това как трябва да се пазят чисти водните ни басейни, трябва да се научим да предотвратяваме замърсяването на околната среда. По този начин ще подобрим „качеството“ на живот на всеки един от нас.
Много статистики показват, че хора са оцелявали без храна седмици наред, но да издържат дори един ден без вода е било истинско изпитание за тях. Още от малък зародиш до появяването си на бял свят, (че дори и след това) живият организъм е свикнал да се чувства удобно във водна среда. Още едно нещо, което доказва колко важна е водата за съществуването като цяло. За да сме в добро здраве,се нуждаем от голямо количество прясна вода всеки ден.
Водните ни ресурси са част от природата, част от нас. И тъй като това е така всеки един от нас, ежедневно, черпи от енергията на планета, ние сме длъжни да я пазим и да не замърсяваме естествената й среда и водните й ресурси. С течение на годините ние, хората, все повече и повече упражняваме натиск върху природата, което впоследствие се връща като бумеранг и се отразява на живота ни, на начина, по който възприемаме света. С всеки изминал ден все повече и повече реки, язовири и езера в България тънат в отпадъци. И когато един ден след години, водните ни ресурси се замърсят до такава степен, че да няма от къде да черпим вода за бита, какво ще правим тогава? Как ще живеем? И дали изобщо ще може да живеем?
Водното богатство на България е част от нейната природа. То е уникално само по себе си, когато е чисто поддържано и пазено, защото символизира живот и начало на нещо ново. Затова нека спрем да гледаме на него само като даденост и започнем да го използваме рационално. Нека престанем да се самоунищожаваме!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!