„Есето е бижу . То опива с магията на цветовете си и подкупва с редкостта на украсата си ... „ В.Полянов. Празник на духа˚
Казала МАЙКА БААР и посочила на младежа ДУНАВ пътя на изток ... или поверията , че хвърлената в извора монета ще завърне отново туриста при него. За начален извор на Дунав се възприемат още два в планината Шварцвалд , като за тях има интересни легенди ,склуптури, дърворезби. Много извори у нас , и по света са свързани с митологични ,приказни или исторически достоверни случки. Освен това ролята на изворите е доста разнородна.Те разнообразяват ландшафта , особено в сухите области, защото край тях има обилна зелена растителност, на фона на околната територия със сиво-жълта монотонност. Такова полуизкуствено езеро има до Глава Панега, а също и до извора Клептуза във Велинтрад. Известен чрез поемата на Петко Р.Славейков е изворът на Белоногата край Харманли. Някой извори ,без да са минерални, имат доказано или религиозно обосновано лечебно действие. Такъв е изворът в Араповския манастир до Асеновград. В света най-посещаван е този в пещерата Масабиел до град Лурд – заради лечебните води и намерената през 1858г. чудотворна икона на Света Богородица. Не на последно място ,изворите играят основна роля при водоснабдяването на селищата , курортите, хижите и други изолирани туристически обекти . За друга туристическа функция -риболовът ,несъмнено спомага чистотата на техните води. За познавателния туризъм са интересни многото старинни воденици, тепавици ,каменни мостове ,легенди и реални исторически събития.
В света най-големи са делтите на Амазонка ,Мисисипи, а в Европа на Дунав , Ебро, Рона. Делтата се образува при силно намаляване на скоростта на водите и голям обем на носените наноси. По този начин делтата е съвкупност от речни ръкави, островни езера-старици с обилна горска растителност и богато дивечово ,птиче и рибно стопанство.Това са обявени природни резервати с много добри условия за риболов, орнитологичен фитолов и гребни спортове . Туристически по-атрактивни са лимано - подобните устия на Ропотамо и Камчия , защото са дълбоки и достъпни за плавателни съдове , за панорамни разходки на туристите .
Поглеждайки на водопада от истински природни факти, това стимулира творческата ми активност , и интуитивно ми подсказва есето да говори за генезиса и формата на водопадите кристализирали от травертин в Турция –Памук кале. Травертинът е образувал стотици бели памучни миди с минерална вода 37˚C,от които тя се стича ,пада от обща височина 100 м. В Нова Зеландия се срещат и водопади ,чийто произход се обяснява с застиването на вулканична лава ,пресичаща минаващите реки. Ниагара е особен случай на двойна завеса ,защото по средата ,между Сащ и Канада ,се издига Козият остров. Той разделя 1200м. широките води на канадската част , наречена Подковата 914м. заради извитата си форма ,и американската част ,широка 305 м. Българските водопади са сравнително ниски ,като първенец между тях е Райското Калоферското пръскало – със 125 м. При град Яйце в Босна чрез устие се образува водопад ,чийто фронтален вид много наподобява огромен гребен с 20 –метрови зъби. След 30-минутно къпане под водните струи се постига до 0,5 кг. намаляване от теглото . Малките водни бисерчета масажират тялото на туристите и ги закаляват. Водата показва неповторимостта и величието на природата , очиства душевността на туриста от урбанизационните и социалните недъзи. Много литературни и художествени творби са изобразявали образа им. Лорд Джордж Байрон е описал красотата на водопада „Мраморният”-до град Терни, северно от Рим. М.В.Лермонтов е обмислял епизоди от романа си”Герой на нашето време” край водопада на р.Ольховка - до балнеокурорта Кисловодск , който сега е наречен Лермонтов водопад .
Дума по дума и ето , че натрупания над снежната граница лед в течение на годините се уплътнява от натиска на новите пластове , слънцето разтопява през деня повърхностния слой , а водните капчици проникват надолу и постепенно превръщат снега в зърнеста ледена маса – фирн. Ледниците се движат по силата на гравитацията , като скоростта на периферията е по –малка от тази в централната част.В света най- обширни са ледниците на Антарктида с площ 13,5 млн. км2 , а в Европа се открояват Исландия - 13 хил.км2 ,Норвегия - 6,6 хил. км2 . Алпите общо имат 1200 ледника ,но те са най - посещаваните.През лятото някой алпийски ледници успешно заменят ски –пистите, като добре подготвени скиори се спускат със стандартни ски ,снежен уинсърфинг и други занимания.
Съвършено водно ботатство са блатата. Блатата са земни вдлъбнатини със застояла вода, които са обрасли с характерна влаголюбива растителност –тръстика ,папур ,върба. Заемат обширни площи в крайбалтийските низини на Полша ,Германия, южната част на Скандинавието ,Полесието в Руската равнина и др. Посещенията на блатата с розово фламинго в парка „Доняна” на река Гуадалкивир в Испания , и на блатата край Дунав и особено в делтата му изискват стриктни мерки за сигурността на туристите - проверени безопасни пътеки и добре обучени водачи , достоверна и добре видима информация.
Този поглед върху ресурсите включва тяхното оценяване ,усвояване , опазване и мащаб на разпространение и разпределение .Той непрекъснато се разширява и задълбочава,обхваща всички дейности на човека и поражда сложни , в много случаи и непреодолими проблеми за бъдещето на човешката цивилизация. Ресурсите са еднакво необходими за устойчивото и балансирано състояние и развитие на природния комплекс на планетата, както за човека и обществото.
Инструментът туризъм допринася за взаимното разбирателство и разпространение на общочовешките морални ценности в дух на търпимост и уважение към разнообразието от религиозни ,философски и нравствени убеждения . Това са етичните основи на устойчивото развитие и отговорният туризъм. Устойчивият туризъм предполага пълно разгръщане на правото на туризъм , регламентирано от Глобалния Етичен кодекс на Световната Организация по туризъм – СОТ. като - „ възможността непосредствено и лично да откриват и да се наслаждават на забележителностите на нашата планета , е право , което в еднаква степен притежават всички жители на Земята”. Всеобщото право на туризъм е следствие на правото на отдих и рекреация, включващо разумното ограничаване на работното време и периодически платения отпуск ,което се гарантира в глава 24 на Всеобщата декларация за правата на човека и глава 7 т.d на Международния пакт за икономическите ,социалните и културните права . Активното участие във вътрешния и международния туризъм спомага за ефективното оползотворяване на свободното време .Това явление не трябва да бъде възпрепятствано , а напротив , държавната политика в областта на туризма трябва да бъде насочена към стимулиране и развитие на социалния туризъм , който способства за широк достъп до отдиха , пътуванията и отпуските и поощрява и съдейства за развитието на семейния , младежки и студентски туризъм , а също така и за туризма за възрастни и инвалиди.Идва ред на Севилската стратегия за биосферните територии, приета през март 1995 г. Тя е стратегия за съхраняване и устойчиво използване на биологичното разнообразие и природните ресурси.Изграждането на световната мрежа от биосферни територии започва от 1976г. и включва 324 обекта , разположени в 82 страни. Нови форми на биосферни територии са клъстерите и трансграничните територии. В световната мрежа на биосферните територии са включени 17 български резервати.
Програма на ЮНЕСКО „Човек и биосфера”.
- Поддържан резерват „Сребърна „- Световно природно наследство
- Резервати „Мангарица”, „Дупката” , „ Купена” и „ Червената стена „ в Родопите.
- Резервати „Парангалица” и „ Централен рилски резерват” в Рила .
- Резерват „ Баюви дупки -Джинджарица „ в Пирин .
- Резервати „ Чупрене” ,”Боатин” , „Царичина” , „Стенето” и „Джендема” в Стара планина.
- Резерват „Бистришко бранище” във Витоша.
- Резерват „Узунбоджак „ в Странджа.
- Резерват „Алиботуш” в планината Славянка.
- Резерват „ Камчия” и др.
Административният и силов подход при усвояването и използването им разкрива , че ние все още не сме разшифровали задоволително , и не използваме коректно езика на хармонията в сложния диалог между природата и човека . Те формират жизнено важния и неотменим фундамент за развитието на нашия общ дом - планетата Земя.
Създаването на нагласи и митове капка по капка е променяло света за прекалено дълги периоди . Тези митове произвеждат нагласи , рушащи градената дълго време комуникация между народите чрез културен обмен, дипломатически отношения и икономическа обвързаност. А именно масовата култура като инструмент , оказващ най – бързо влияние в обществото , може да допринесе за разрешаването на подобни глобални конфликти затапващи туристическият поток . На първо място сред инструментите на масовата култура обаче трябва да се посочат индустриите с визуално въздействие върху широката публика - интернет , кино , телевизия , преса . Ще добавя , че митът за битката между цивилизациите води светът в посока , различна от тази на взаимно уважение , и превръща добросъседството в изчезващо изкуство . Тук не бива да се пропуска и още един аспект от подготовката на благоприятна обстановка за намаляването на несигурността - концертите , провеждани в цял свят през последните 30 години , на тема „Нахранете света „ , „Човешки права „ и др. под. Те не премахват световния глад , нито донасят свобода и права на лишените от тях , но постигат нещо много важно : показват истината - такава , каквато е . Дават възможност на хората , надраснали тези проблеми , да осъзнаят , че те все още не са решени навсякъде. Разбира се , че масовата култура има и положително въздействие върху социума . Все по –често в спортните среди се наблюдава ползотворното взаимодействие на съекипници , принадлежащи на различни култури . На подобно нещо сме свидетели отдавна в областта на киното и на музикалната сцена . Тяхното влияние е изиграло неоспорим оздравителен ефект върху развитието на цивилизацията !
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!