Още от древността хората са се заселвали и са градили живота си в близост до водни източници. С течение на времето и с развитието на техниката, човечеството изгради огромни градски системи, които поеха обслужването на огромна маса хора. Да създадохме удобство, но не се ли обявихме за господар на Природата? Колко налични ресурси има, че си позволяваме да господстваме така необмислено?
Водата покрива 71 % от планетата Земя и е съсредоточена главно в океаните и в другите големи водни басейни – 97 % е солена морска вода, 2,4 % се съдържат в ледниците, а 0,6 % в реките и езерата. Разбираме, че водата ставаща за консумация е едва 3 % от цялата съвкупност вода на планетата. А ние я използваме не само за битовите си нужди, немислими без нея са промишлеността и индустрията, селското стопанство, всички сектори в икономиката. Живота и цялостната дейност на хората са невъзможни без водата.Удобствата, които сме постигнали, изобретенията и нововъведенията нямаше да са налице без наличието на вълшебната течност.Какво всъщност тогава е водата? Прозрачна течност без мирис и цвят или неземно богатство ? А може би и нещо по – голямо, истинска могъща сила? Лао Дзъ казва: „В целия свят няма нищо по-меко и по-податливо от водата, но тя надделява над твърдото и здравото. Никой не може да я преодолее, въпреки че всеки може да я победи. Податливото побеждава здравото. Мекото преодолява твърдото. Всички знаят това, но никой не се осмелява да действа така.”
Водата заема 40 литра от човешкото тяло, част е от здравословното хранене и служи за разтваряне на хранителните вещества, тяхното транспортиране до клетките и извършването на сложните физиологични процеси. Няма нито един отрасъл в промишеността, който да не се нуждае от вода. Нужна е за варене, почистване, изкисване. Използва се за производството на азот и спирт. Без вода в древността не биха могли да се изработят прекрасните глинени съдове. Без нея не може да се произведе каквото и да е , дори и с най – качествените и нови технологии. Използва се като източник на топлина, а също и за релаксация и лечение. И ако разбираме, че е богатство, защо тогава го прахосваме и го замърсяваме с яростна сила? Много от водните басейни са замърсени. Прес последните години човечеството все повече се замисля за глобалното замърсяване и за това, че именно от действията на хората зависи чистотата на водите. Те се замърсяват от прекалената употреба на изкуствени торове в селското стопанство, от препаратите за растителна защита – пестициди, инсектициди и др. Дъждовната вода отнася част от тези вещества, те проникват в земята, замърсяват изворите, реките, моретата. Тя разтваря вредните вещества и от твърдите отпадъци от промишлените предприятия. Опасно е и замърсяването на океаните и моретата с нефт и нефтени продукти. Замърсяването на водата застрашава не само човешкия живот, но и този на всички живи организми. Ето защо хората изграждат пречиствателни станции.Ние пречистваме водата чрез дестилация, престояване, заледяване и чрез филтри. Хлорирането на безценната течност, също е вариант за нейното пречистване. Но това не е решение на глобалния въпрос за замърсяването. Филтрите отстраняват опасните бактерии, но и минералите, а те са нужни за организма. Хлорирането може да доведе до нежелани последици, включително и рак. Алтернатива е озонирането, при което вместо хлор се използва озон, но този метод се прилага по – рядко. Затова всеки един от нас трябва да използва по – пестеливо този ограничен ресурс и да се старае да пази неговата чистота. Водата носи живот и е крайно необходима за него. В 21 век човечеството трябва да намери сили да приложи своя творчески гений в градивна посока и да се отнася по – внимателно към онази, която му носи живот. Всеки от нас трябва да се вгледа от близо във водата, с която общува всекидневно и да насочи позитивно отношение към нея.Трябва да се заемем сериозво и да запазим нашата скъпоценна течност чиста . Несъмнено най-удивителното вещества на земята . Водата крие още много неизвестни за човека вълшебни свойства, които науката трябва да изучи и използва за благото на човечеството .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!