От дълбока древност хората свързват водата с чистотата и пречистването и то не само физически, но и метафизически. Чрез водата Бог пречиства света от “нечестието на човека по земята” (Битие, 6:5). Във водите на река Йордан се покръства Иисус Христос. Християнската църква приема водата като символ на пречистването и на измиването от греховете. Според славянската традиция във водата живеят прекрасни същества като русалки, самодиви и др., а в Древна Гърция водата имала свой повелител - бог Посейдон.
Днес обаче с увеличаването на населението по света от морското дъно “изплува” глобален “исполински” проблем - колкото повече населението се увеличава, толкова повече се увеличават и отпадъците. Капка по капка красивите води започват да “изчезват” и на тяхно място се появяват все повече “блато” от мръсотия. Вместо красиви риби и водорасли по езерата, реките, заливите и моретата плуват бутилки, хартии и какви ли не още отпадъци, изхвърлени от нас - хората.
За предотвратяването на подобни глобални замърсявания се организират различния екологични мероприятия и кампании. Като част от тях професионални водолази и доброволци почистват речните и морските дъна и откриват какви ли не “съкровища” - кабели, бутилки, гуми и др. Правителствата на отделни държави работят по различни екологични проекти, финансирани от ЕС или други съюзи. Тези проекти са свързани с опазването на водните ресурси - строят се модерни пречиствателни станции, за да може мръсните води да не се оттичат в прекрасните реки.
Но нищо от това не е достатъчно, тъй като младото поколение е израснало в информационно “затъмнение”. Днес някои медии се “пробуждат” и наблягат на екологичните въпроси, повече отколкото на други неща. Аз смятам, че е време да се поведе една информационна кампания не само по телевизията. Например в едни от най-посещаваните сайтове в интернет да бъдат поставени лозунги и реклами, зовящи към опазване на водните ресурси. По време на час на класа в училищата може да се въведе обсъждането и дискутирането на този важен за Земята проблем. Общините също трябва да се включат в тази кампания чрез обозначаването на замърсените водни обекти и чрез набирането на доброволци за тяхното изчистване. И така капка по капка чрез съединението в една цел ние ще съградим един по-добър живот за нас и за нашите деца, където ще има по-чист въздух и водите ще си върнат предишния изконен блясък.
При едно мое пътуване до Черна гора аз бях учуден от невероятната природа там. На няколко километра от сръбско-черногорската граница минахме през едно прекрасно ждрело, посред което течеше една невероятно красива и чиста река. Като че ли Бог бе спрял времето там и бе запазил изконната красота на водата.
Защо да не вземем пример от тази малка държава, която все още не е в Европейския съюз, но въпреки това се грижи за околната среда?! Можем да го направим. Все пак девизът на Република България е “Съединението прави силата”, т. е. само съединени и обединени в общата цел ние можем да променим да променим действителността и да почистим красивите водни богатства. Ако не за нас, то поне да помислим за нашите деца, внуци и правнуци, на които ще завещаем всичко това. Да помислим дали искаме те да гледат към миналото на страната си с презрение и омраза или с уважение и възхищение.
Водата е едно голямо съкровище в “исполинската” съкровищница на нашата планета Земя и като такова ние трябва да се грижим за него, тъй както една лъвица строго охранява от крадци малките си - нейното съкровище, и се грижи по всякакъв начин за тях. И само тогава, и само с грижи и опазване на водните ресурси ще можем да сме спокойни, че сме завещали на идващите поколения една нова България - променена и чиста, с красива природа и прекрасни води.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!