0

Хората много често не си дават сметка колко важни са нещата, които ги обграждат ежедневно. Приемаме ги просто за даденост; нещо, което винаги е било там и винаги ще бъде. Понякога се чудя, кое е по-лошото, че не уважаваме света, които ни обгражда, или че изобщо не го познаваме. А може би не знаем достатъчно, за да го уважаваме!?

Всеки знае, че животът на планетата ни се е зародил във водата. Може бе не всички, но много хора са наясно, че човешкият ембрион се заражда и развива във водна среда в утробата на майката, повтаряйки пътя на биологичната еволюция на планетата ни. Също така знаем, че човек би могъл да оцелее дни наред, дори седмици, без храна, но без вода организъмът му би загинал много по-бързо. Но дали наистина осъзнаваме колко важна е водата за светът ни и за собственото ни съществуване?

Всеки лекар би ви каза, че в човешкото тяло водата е около 75%. Кръвта, която снабдява всяка наша клетка с кислород не би могла да функционира без наличието на вода в организма, защото самата кръв е около 80% вода. По сходен начин много други нормални телесни функции не биха били възможни без наличието на тази жизнено важна течност.

Ако направим аналогия с човешкият организъм бихме могли да кажем, че водата на нашата планета функционира като кръвоносната система за нас. Тя пренася вещества от единият край на света до другия, благодарение на водния кръговрат. Това движение, както и уникалните физични свойства на водата поддържат живота на планетата ни.

Може би, би било интересно да узнаете, че на света вече няма обсолютно чисти  зточници на вода, защото водата е наситена с нано частици пластмаса, които са достигнали навсякъде, благодарение на водния кръговрат.

Познаваме само около 5% от световния океан (1), но въпреки това има толкова много предложения да изхвърляме отпадъците си в него! Включително радиоактивните отпадъци от атомните електроцентрали!!! А дори нямаме бегла представа как това би могло да повлияе на водната флора, фауна и на струтурата на самата вода; нито как ще се отрази на цялата планета, на климата или на водния кръговрат.

Замърсяваме без да се замисляме! Но не много хора са наясно, че най-уязвими са подземните водни запаси, тъй като течението е много слабо, а ниската температура и липсата на големи колонии от бактерии и живи организми допълнително забавя химическите процеси, които пречистват водата от замърсявания. (1)

Течащата вода, т.е. реките и потоците, могат да се пречистят и да намалят концентрацията на замърсителя сравнително бързо - за няколко дни или седмици. Течението внася чиста вода и по този начин се намалява концетрацията, а благодарение на разнообразието на живот в тях (от бактерии до риби) разграждането на замърсяването е възможно. (1)

При езерата и язовирите, този процес на пречистване също е бавен в сравнение с реките и потоците. Пречистването на водата отнема години, тъй като езерните течения са хоризонтални и рядко се смесват вертикално. (1)

Това как водата се пречиства, благодарение на течението си, много ми напомня на старата поговорка, че „не можеш да влезеш в една и съща вода два пъти”. И като говорим за народни мъдрости, поговорки, а и легенди...

Всички сме чували легендите за русалки и нимфи, за техните песни и безброй моряци, чиито души са отнесли в дълбините на океана. Но не много хора знаят, че всъщност когато морските или океанските вълни се ударят в брега създават инфразвукови вълни, а при определени акустични дадености на местната география това може да влияе неблагоприятно на човешкия организъм и психика. (2)

Водопадите и падаща вода също генерират инфразвуци, които предизвикват световъртеж и общо неразположение у по-чувствителните хора попаднали в радиуса им. (2)

За някой може би, би било интригуващо да разбере, че едни от най-древните мъчения в историята на човечеството включват вода. А една от най-тежките клетви за човек е „Вода да газиш, жаден да ходиш!” Защо ли!?

„Капка по капка – вир става”. Това обаче не важи само за водата, а и за познанията ни за себе си, за хората, за света. За това всеки път когато си помислите, че знаете достатъчно за нещо се сетете за Сократ и неговата фраза „Аз знам, че нищо не знам” ...и отворете някоя книга.

Добър пример за това, колко не разбираме света, в който живеем, е твърдението на много учени в миналото, че в дълбините на океана няма живот поради липсата на слънчева светлина и топлина. Но благодарението на изобретяването на подводницата се оказа, че всъщност океаните са много по-богати на флора и фауна отколкото някога сме си представяли.

Но за жалост историята ни е пълна с много примери за това колко не разбираме собствения си свят! За всеки един от нас водата е един нов, невероятен и необятен свят, който има много, на което да ни научи. Да не го унищожаваме, преди да сме го разбрали! А разберем ли го веднъж, едва ли някой би се престрашил да му навреди!

И да не забравяме, водата все пак е сила на тази планета, тя е променяла, променя и ще променя света, в който живеем, независимо дали ни харесва или не.

 

Ако искате да прочетете повече за света, в който живеем:

1. Miller.T. (2007). Living in the environment: Principles, Connections, and Solutions

2. Василатос, Д. (2000). Изгубените открития

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Костадинов: Като кажат кога и къде, ще отидем</p>

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 10 минути

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 2 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 2 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 3 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 3 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 4 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 4 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 4 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 4 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 4 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 5 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 5 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 5 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 5 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 6 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай