Американският капитан Ричард Филипс, който бе държан за заложник от сомалийски пирати, бе освободен, предадоха световните агенции, цитирайки Си Ен Ен.
Филипс беше държан в спасителна лодка от четирима пирати, които бяха опитали да превземат кораба му "Мерск Алабама".
Според неназован представител на американското разузнаване, трима от пиратите са убити, а четвъртият е ранен и задържан.
Филипс е жив и здрав и се намира на крайцера "Бейнбридж" от ВМС на САЩ
Новината бе потвърдена от компанията собственик на кораба - "Мерск лайн лимитид", която се е свързала със съпругата на Филипс Андреа.
Екипажът на кораба "Мерск Алабама", който е в кенийското пристанище Момбаса ликувал при научаването на новината. Моряците издигнали американския флаг над кораба, размахвали юмруци във въздуха в знак на победа и изстреляли червена сигнална ракета.
Товарният кораб "Мерск Алабама" с екипаж 20 души беше нападнат от пиратите в сряда в Индийския океан на около 500 км от крайбрежието на Сомалия. Екипажът успя да си върне контрола над кораба същата вечер, но капитанът остана заложник на пиратите.
Оттогава Ричард Филипс беше пазен от четирима пирати в спасителна лодка насред океана. В петък те поискаха откуп за освобождаването му.
Говорителката на Държавния департамент на САЩ Лора Тишлър потвърди, че капитан Филипс е на свобода и е жив и здрав. Тя не коментира дали спасяването му е резултат от намеса на американски спецчасти.
Според ИТАР-ТАСС 55-годишният
Филипс успял да скочи от борда на спасителната лодка,
където го пазели трима от пиратите. Четвъртият се намирал на борда на американски кораб и преговарял за освобождаването му. Капитанът успял да доплува до намиращи се наблизо американски командоси "тюлени" от ВМС на САЩ, които открили огън по пиратите, за да прикрият бягството му.
В нощта на 9 срещу 10 април Филипс пак опитал подобно бягство, но тогава пиратите успели да го хванат и върнат обратно.
Президентът на САЩ Барак Обама одобрил използването на сила за освобождаване на взетия за заложник от сомалийски пирати капитан на кораба "МерсК Алабама", съобщи Асошиейтед прес, като се позова на началника на Централното командване на американските ВМС вицеадмирал Уилям Гъртни.
Малко преди да бъде предприета спасителната операция станало ясно, че капитан
Филипс бил застрашен от незабавна екзекуция заради провалените преговори
Пиратите бяха насочили автомати срещу капитана, заявил вицеадмиралът.
Според него Вашингтон отказал да води каквито и да било преговори с пиратите. През цялото време на инцидента американските военни действали "с ясните инструкции и разрешение на президента" да действат незабавно, ако бъде установено, че животът му е застрашен.
Успешната операция за спасяване на капитан Ричард Филипс може да предизвика вълна от насилие в района около Сомалия, предупредил вицеадмирал Гъртни. Задържаният от американски "тюлени" пират вероятно ще бъде съден в САЩ.
Според действащото законодателство
присъдата за пиратство и отвличане на хора е доживотен затвор
Засега срещу заловения пират не са повдигнати обвинения. "Министерството на правосъдието ще прегледа доказателствата и някои други фактори, за да реши дали да бъде повдигнато обвинение в САЩ", заявил официален говорител пред АП.
Сомалийските пирати се заканиха да отмъстят за убитите си "колеги", съобщи Ройтерс. При операции на френски и американски командоси бяха убити най-малко петима пирати.
"Французите и американците ще съжаляват за тези убийства. Ние не убиваме, искаме единствено откуп. Ще отмъщаваме всеки път, когато хванем французин или американец", заявил представител на пиратите по сателитен телефон за Ройтерс.
АП посочва, че досега в много редки случаи е имало жертви сред екипажите на корабите, отвлечени от сомалийски пирати.
Според последна информация
отвлечените край Сомалия български моряци са в добро състояние
и няма сериозни проблеми с тях, каза днес министърът на транспорта Петър Мутафчиев.
Той припомни, че Министерството на външните работи създаде кризисен щаб, който поддържа връзки с всички засегнати от инцидента страни. Според министъра преките договорености на правителството се затрудняват от факта, че корабът не е български, а е плавал под флага на Панама.
Мутафчиев очаква конфликтът да бъде бързо разрешен и корабът да бъде освободен. Той подчерта, че проблемът с морските пирати е голям, след като и изпратените в залива военни части на някои страни за конвоиране на корабите не помага.
Четиримата френски граждани
- трима възрастни и едно дете, които бяха освободени от сомалийските си похитители при спасителна операция пристигнаха във Франция. Те кацнали на военно летище, близо до Париж. Били посрещнати от министъра на отбраната Ерве Морен, а базата е била затворена за медии.
Новината е съобщена от пожелал анонимност източник от френското министерство на отбраната. Четиримата бивши заложници бяха освободени в петък при операция на командоси от френските военноморски сили, които щурмували яхтата "Танит", където се намирали.
При операцията са били убити двама пирати и собственикът на яхтата. Пиратите бяха заловили яхтата на 4 април.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!