0
Още си спомням, макар и бегло, рекламата по телевизията, която се въртеше в средата на ’90-те. Една чешма, която капе, а след това и леко назидателният тон: Пестете водата! Защо да я пестим, когато имаме толкова много, чудех се аз с детската ми наивност. Когато и да завъртиш кранчето, водата потича. А и нали ние сме богата на водни ресурси държава, се казва в учебниците по Природознание. В герба на София има минерални извори, от всяка планина извират толкова много реки, които трябваше да помним къде се вливат. Тогава защо някой се тревожеше за капещата чешма?

Научих по-късно, през летата, които прекарвах с баба ми и дядо ми в Благоевград. През града тече р. Бистрица, а едно от любимите ми места винаги са били фонтаните в градската градина. Още едно кътче, където водата блика изпод краката ни. Но когато човек се вгледа внимателно, ще забележи, че коритото на Бистрица, прокопано през града, е широко, а мостовете са на най-малко 10 м от нивото на реката. Все още са останали хора, които си спомнят ужасното наводнение от 1954 г., когато неудържимата река е носела цели къщи, сякаш са хартиени лодки. И както след повечето бедствия, хората с мрачна решителност си казали: никога повече. При възстановяването мостовете били вдигнати значително по-високо, а коритото разширено, за да поеме дори поройни дъждове. Затова днес реката изглежда някак незначителна там долу, на дъното. Като малко бистро поточе, сгушено в голямо каменно легло.

През летата преди 15-на години обаче, мнозина следяха Бистрица с притеснение. Само за няколко дни тя се преобразяваше. От река, в която децата ходеха да ловят риба с дълги дървени пръчки, с конец и кукичка накрая, тя се превръщаше в тясна бара, която немощно се стича между оголените камъни. Тук-там се образуваха локви застояла вода, които изсъхваха под палещото слънце. Онова слънце, което грее в южна България. Неумолимото.

Тогава сякаш за пръв път усещахме жегата в града. Застиналия въздух, леко димящия асфалт, невъобразимата горещина. Тогава идваше водният режим. Точно когато най-много ни трябваше вода. Всички семейства в блока измисляха налудничави схеми за пестене: кой кога да се къпе, колко често да се мият чиниите. Гледахме без жал как дърветата на двора бавно изсъхваха и претърсвахме небето за едно-единствено бяло облаче, което да ни даде надежда за дъжд.

Спасението обаче дойде. Отнякъде разбрахме, че в двора на една къща има чешма, която тече. Не много силно, но тече. Не ме питайте откъде и как – кладенец ли имаха хората в двора, някой водопроводчик ли нехайно беше оставил един кран отворен дори по време на режима – не знам. Знам само как целият квартал се събираше там и се извиваше дълга опашка от деца с кофи, туби и шишета. Родителите на повечето бяха на работа през деня, а и няма как да откажеш вода на дете, нали? Мисля си, че онези добри хора нямаше да откажат на никого. Пускаха ни всички да си напълним колкото можем вода, а на другия ден пак отваряха градинската порта. Честно казано, сигурно нямаше така добре да се опознаем със съседите си, ако не беше режимът. Както казват, че трудностите сближават. Но и тази чешма не беше чудотворна – с всеки изминал ден струйката ставаше все по-тънка, но така и не ни изгониха. Онова семейство дели водата си с нас до последния ден. През различните години това беше различен ден: или последния ден на водния режим, или последния ден, в който имаха вода в двора си. В края на краищата оставахме на милостта на слънцето.

Сега си мисля колко ли тежко, направо непоносимо, ни се е струвало тогава. Да мъкнеш всеки ден вода и пак да не ти стига. Но всъщност сме били щастливци – това траеше няколко седмици през лятната ваканция. А хиляди деца ежедневно изминават километри под жежкото африканско слънце, вместо да ходят на училище, за да помогнат на семействата си да си набавят вода. По данни на ООН и СЗО, 783 милиона души нямат достъп до чиста питейна вода, а 2,5 милиарда души живеят при лоши санитарни условия, най-вече заради липсата на вода. Така че аз най-малко имам основание да се оплаквам. Въпросът е друг: трябва ли да изпитаме на свой гръб липсата на вода, за да се научим да я пестим?

За мен онези лета, въпреки режима, ще си останат скъп спомен. Но и днес, когато видя капеща чешма, се сещам за простичкото послание: пестете водата!

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 3 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 4 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 6 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 7 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 9 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 9 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 10 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 10 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 10 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 10 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 10 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 11 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 12 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 12 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 12 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"