Барак Обама, който е на посещение в Афганистан, се е срещнал с президента на страната Хамид Карзай. Засега няма официална информация какво са обсъждали.
Двамата са разговаряли на обяд в президентския дворец в Кабул и след това са дали пресконференция, отбелязва ДПА. Според "Асошиейтед прес" обаче двамата не са направили изявления за журналисти.
Агенцията съобщава, че афганистанското президентство е разпространило видеозапис, на който се вижда, че Обама и Карзай, са седнали пред мраморна камина, разговарят и се усмихват.
Според съобщение на афганистанското правителство те са разговаряли за положението в Афганистан и в района, за международната борба с тероризма и наркотрафика, за по-нататъшното разширяване на връзките между САЩ и Афганистан.
Кандидатът за президент на САЩ от демократическата партия е в страната от вчера. Официално той е там като член на делегация на Конгреса, но пътуването му е широко отразяван от от медиите в САЩ като част от неговата кандидатпрезидентска кампания.
Визитата му преминава при строги мерки за сигурност, достъпът на журналисти е ограничен, програмата му се пази в тайна. Тази сутрин Обама закуси с американски военнослужещи в Афганистан и ги похвали за добрата им работа и жертвоготовност.
Посещението на Обама в Афганистан е първото в конфликтна зона от началото на предизборната му кампания. В делегацията на Конгреса са сенаторът демократ от Роуд Айлънд Джак Рийди и колегата им републиканец от Небраска Чък Хеъгъл. И двамата са сочени като възможни кандидати за вицепрезидентското място.
Вчера делегацията се срещна с висши военни командири и войници във военновъздушната база в Баграм - най-голямата американска военна база в страната.
"Асошиейтед прес" отбелязва, че посещението на Обама в Афганистан има силен политически нюанс, тъй като опонентът му от републиканската партия Джон Маккейн често го критикува, че не е бил достатъчно в региона.
В същото време иракският премиер Нури ал Малики заяви, че не подкрепя какъвто и да било конкретен график за евентуалното изтегляне на американските войници от страната.
Това заяви иракският правителствен говорител Али ад Дабах в отговор на статия в германския в. "Шпигел", според която Малики изразява подкрепа за
предложеното от кандидат-президента демократ Барак Обама изтегляне от Ирак в рамките на 16 месеца.
Дабах посочва, че становището на премиера е било неправилно изтълкувано от германския всекидневник, тъй като Малики подкрепя общото виждане за изтегляне на американските бойни сили, базирано на преговори с Вашингтон и в зависимост от състоянието на сигурността в страната.
Ирак е следващата спирка от обиколката на Барак Обама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!