В ъв вторник Барак Обама положи усилия да поеме отново инициативата в кандидат президентската надпревара, в момент когато финансовата криза на Уол Стрийт заплашва да възпре започналия наскоро подем на Джон Маккейн.
Банковият крах отново върна икономиката в центъра на предизборната кампания, като предостави на Обама възможността да възстанови рейтинга си след две седмици на спад в допитванията на общественото мнение и на нарастващи нападки от страна на републиканците.
Обама твърди, че финансовата криза е окончателната присъда за провалилата се икономическа политика на президента Джордж Буш.
Джон Маккейн пък обвинява тази политика, че е насърчила тенденцията "печелившият получава всичко, там където всичко е позволено", а после нищо не прави, когато системата рухне.
Заел отново отбранителна позиция, Маккейн прекара по-голямата част от вторника да поправя щетите, нанесени от твърденията му в понеделник, че американската икономика е "фундаментално силна", дори когато някои от най-големите американски финансови институции водят битка за оцеляване.
Демократите се хванаха за тези думи, за да укрепят един от техните главни фронтове за атака срещу републиканския кандидат президент - че той не е съпричастен с икономическите опасения на средностатистическите американци.
Американският народ търси лидери, които ще му кажат истината за ситуацията, в която се намира, каза Бил Бъртън, отговарящ за връзките с обществеността на Обама.
Когато Джон Маккейн признава, че мисли, че основите на нашата икономика са здрави, той подценява факта, че не разбира добре пред каква криза е изправена американската средна класа, допълва Бъртън.
В поредица от интервюта, излъчени в сутрешните телевизионни програми, Маккейн заяви, че вярата му в икономиката се основава на трайната сила на американските работници, но призна, че техният усилен труд е бил изложен на риск.
Те бяха предадени от уолстрийтското казино на алчността, корупцията и ексцесиите, каза Маккейн. Ще се справим с това!, обеща той.
Тази определено популистка риторика беляза скъсването на Маккейн с неговата позиция за защита на интересите на бизнеса и за дерегулиране на пазара, към която се придържаше той през по-голямата част от предизборната си кампания.
Маккейн каза, че продължава да е против "прекомерната и ненужна правителствена регулация". Той обаче обеща реформи на разнородната съвкупност от агенции, които упражняват надзор над Уолстрийт.
Аз съм републиканец от типа на Теди Рузвелт, каза Маккейн. "Рузвелт вярваше, че ние се нуждаем от икономика, която може да работи без правителствена намеса. Но Рузвелт каза също, че освободеният от оковите капитализъм, може да породи корупция. Сега виждаме как думите на Теди Рузвелт се превръщат в действителност", допълни той.
Сенаторът от Аризона обеща да създаде двупартиен орган, подобен на комисията, разследваща атентатите от 11 септември 2001 г. Този орган ще разследва какво не беше наред в банковия сектор и как трябва да бъде решен проблемът.
Обама се присмя на това предложение, което нарече "най-стария вашингтонски номер".
"Това не е 11 септември. Сега ние знаем как се озовахме в тази бъркотия. Това, от което се нуждаем сега, е лидер, който да ни извади от нея. Аз ще бъда този лидер. Джон Маккейн няма да може да се справи", заяви Обама.
Насочването на вниманието тази седмица отново върху икономиката бележи рязка промяна след период, доминиран от въпроси, свързани с човешкия характер и ценностите, след като Джон Маккейн номинира Сара Пейлин за свой вицепрезидент миналия месец.
През по-голямата част от миналата седмица кандидат президентите спориха за смисъла на шегата на Обама за прасето с червило.
Сега по-сериозният тон се завърна в предизборната кампания и той ще бъде от полза на Обама, ако кризата на Уолстрийт засили желанието на гласоподавателите за промяна и повиши недоверието им към политиката на републиканците.
Въпреки това Маккейн постигна напредък в опита си да се разграничи от правителството на президента Буш през последните седмици и положи усилия да "похити" посланието на Обама за промяна, като представи себе си и госпожа Пейлин за бунтари и реформатори. Финансовата криза ще бъде тест за успеха на този негов подход.
Маккейн също може да извлече полза ако нарастващото чувство за криза в икономиката накара гласоподавателите да мислят колко е важно следващият президент да има опит и ръководни качества. А тези две неща са възприемани като едно от най-големите преимущества на Маккейн.
В нов предизборен телевизионен клип, излъчен във вторник, Маккейн обеща да се изправи лице в лице с тази финансова криза.
"Няма да допусна една система, която излага вас и вашето семейство на риск, както и вашите спестявания и вашите работни места. Ще направя всичко възможно те да бъдат в безопасност", заяви Маккейн.
Даниъл Клифтън, политически анализатор в "Стрейтгас рисърч партнърс" казва: "Обама все още не си е създал имиджа на силен лидер, а Маккейн все още не се е разграничил напълно от Буш. Финансовата криза е възможност и за двамата да постигнат тези неща".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!