"Аз съм много горд, че представих следващия вицепрезидент на страната. Но ще бъда още по-доволен когато я представя на Вашингтон. И позволете ми да предупредя отрано старата вашингтонска тълпа, свикнала да прави големи разходи и нищо друго и да поставя себе си на първо място и родината на второ: промяната идва", заяви в Сейнт Пол, Минесота, пред делегатите на конгреса на Републиканската партия Джон Маккейн в речта си, с която той прие партийната номинация за кандидат-президент.
По този начин той заяви стремежа си да присвои посланието за промяна, което неговият опонент, Барак Обама, лансира от самото начало на борбата си за номинацията на Демократическата партия.
Аризонският сенатор открои и своята визия на реформатор на администрацията: "Непрекъснатата междупартийна омраза, която ни пречи да разрешим проблемите, не е причина, а симптом. Това се случва, когато хората отиват във Вашингтон, за да работят за себе си, а не за вас", каза той.
"Аз винаги съм работил с членове и на двете партии, за да реша проблемите, които са стояли за решаване. Така ще управлявам и като президент", каза Маккейн.
Подобно на най-успелия републикански президент, Роналд Рейгън, който разшири базата на консерваторите и привлече нови хора в партията, Маккейн обеща: " Аз ще протегна ръка на всеки, който ми помогне да направя така, че тази страна да се придвижи напред отново. Аз съм го правил и преди и нося белези, които могат да ви го докажат. Сенатор Обама не може."
В същото време Маккейн отдаде дължимото на илинойския сенатор за историческата му кандидатура: "Има големи разлики между нас, но той има моето уважение и възхищение. Повече са онези неща, които ни сближават, отколкото тези, които ни разделят."
Републиканският кандидат за президент детайлно изложи икономическата си платформа, като наблегна на плановете си в сферата на образованието, здравното осигуряване и данъчната политика. Едновременно с това той заяви, че ще реформира партията, в която, по думите му, "някои се поддадоха на корупцията и предпочетоха властта пред принципите."
В областта на външната политика Маккейн изложи плановете си да поддържа добри отношения с Русия, "за да не се връщаме към Студената война", но предупреди, че няма да допусне незаконна агресия от нейна страна.
Той обяви и, че възнамерява да намали финансовите помощи от страна на САЩ: "Ще спрем да изпращаме по 7 млрд. долара на година на страни, които не ни обичат много", каза той.
Джон Маккейн подчерта своя патриотизъм като движещата сила на цялата си политическа и военна кариера: "Аз се влюбих в моята страна, когато бях затворник. Аз я обичах не само заради многото житейски удобства, която тя предлага. Аз я обичах заради нейното достойнство: заради нейната вяра и мъдрост, справедливост и доброта към хората. Аз я обичах, защото тя не беше само място, но и идея, кауза, достойна да се бориш за нея. След това аз не бях вече същият. Аз не принадлежах на себе си, а на страната си."
Маккейн беше представен на аудиторията в "Ексел енерджи сентър" от съпругата си Синди Маккейн: "Необходим е някой с необичайна сила на характера, някой точно като моя съпруг, за да ни преведе през рифовете и теченията, които ни очакват занапред", заяви тя пред делегатите.
Наследницата на бирената империя "Хенсли" акцентира върху лидерските качества на съпруга си, който винаги е поставял националните интереси над личните и партийните: "Ако американците искат да чуват неподправената истина, те трябва да се вгледат отблизо в Джон Маккейн - истински мъж, изпитан в трудностите, който никога не е предал интересите на страната си, който е служил във Вашингтон, без да стане част от статуквото, който винаги казва истината, без значение какво му коства това, любящ и лоялен съпруг и великолепен баща!"
Ако спечели президентските избори през ноември, Маккейн ще стане най-възрастният стопанин на Белия дом, който преди това не е бил действащ президент. Само президентът Роналд Рейгън е по възрастен от него с една година, когато започва втория си мандат през 1985 г.
Маккейн закри конгреса на републиканците в САЩ, като се пресегна отвъд верните привърженици на партията към независимите избиратели, които ще определят дали той или Барак Обама ще влезе в Овалния кабинет, пише британският вестник "Гардиън".
Като слаб оратор обаче, който досега е изнесъл малко запомнящи се речи, ако изобщо има такива, той не успя да се конкурира нито с изказването на Обама в Денвър миналата седмица, нито с пламенната и саркастична реч на своя кандидат за вицепрезидент Сара Пейлин, отбелязва "Гардиън".
Маккейн посвети голяма част от речта си на един от най-големите си козове - петте години военнопленичество в Ханой - период, превърнал го в американски герой. Като син на адмирал, той имал възможност да бъде освободен по-рано, но отказал, за да не получи привилегировано отношение, припомня изданието.
Маккейн отдаде много за кратко почит на държавния глава без дори да използва името му, с което се вписа в общата нагласа на партиен конгрес, на който президентът Буш беше рядко споменаван, отбелязва вестникът. Публиката не беше толкова ентусиазирана като предишната вечер, когато говори Сара Пейлин. Но когато разказа към края на своята реч за годините, прекарани в плен, Маккейн бе прекъснат на няколко пъти с овации от аудиторията.
Последната вечер на конгреса беше дългоочакван момент за Маккейн, който се опитва да превъзмогне недоволството на някои членове на републиканската партия, които го обвиняват, че е политически отцепник, твърде склонен е да работи с демократите и не достатъчно консервативен, пише "Лос Анджелис таймс".
Маккейн обаче ще се опита да превърне тези качества в свои козове, отбелязва изданието. В речта си той повтори много от основните точки в своята кампания. Той гордо се определи като самостоятелен политик, който се противопоставя на корупцията и отбеляза, че подкрепя войната в Ирак и увеличаване на американските войници там с цел да се подобри сигурността.
Макар позициите на Обама и Демократическата партия да бяха подложени на критики, от речта на Маккейн като цяло липсваха острите нападки или строго партийният език, отбелязва вестник "Ю Ес Ей Тудей". Вместо това, с някои изключения, Маккейн се съсредоточи върху действията, които ще предприеме като президент. Речта му беше прекъсната най-малко два пъти от демонстранти от женска антивоенна активистка организация. Протестиращите бяха ескортирани извън залата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!