О ткриването на първия канал на кюрдски език по държавната телевизия в Турция от 1 януари бе окачествено като много закъсняла стъпка към подобряване на правата на кюрдското малцинство в страната, пише в анализ агенция Ройтерс.
Скептицизмът на мнозина заради посланията му, зад които ще стои държавата, означава, че каналът е изправен пред предизвикателството да спечели доверието на кюрдите в бедната югоизточна част на Турция, белязана от четвъртвековен сепаратистки конфликт.
Стартирането на телевизионен канал на кюрдски език е в рамките на пакета реформи, осъществявани заради стремежа на Анкара за членство в Европейския съюз и идва след десетилетия на потискане на кюрдската идентичност, макар че анализатори са на мнение, че решаването на кюрдския проблем изисква по-съществени политически реформи.
"Забележително е, че език, чиято употреба бе забранявана, а говорещите на него - наказвани, ще се излъчва 24 часа по държавната телевизия, но аз смятам, че това не е достатъчно", казва Сезгин Танръкюлю, председател на адвокатската колегия в Диарбекир.
Пробното излъчване на канала, ТРТ6, на 25 декември започна с националния химн на Турция. Официалното откриване на канала на 1 януари ще започне с церемония, на която се очаква да присъства турският министър-председател Реджеп Тайип Ердоган.
Турция премахна забраната за предавания на кюрдски език през 2002 г., но съпротивата на бюрокрацията бави въвеждането на реформата и създаването на частни канали все още е блокирано, каза Танръкюлю.
Властите се надяват ТРТ6 да откъсне зрителите от популярния кюрдски телевизионен канал Рой ТВ, базиран в Дания, който според тях представлява забранената Кюрдска работническа партия (ПКК).
В населената основно с кюрди югоизточна част на Турция все още има широко разпространен скептицизъм по повод ангажираността на държавата към нуждите на регион, асоцииран със сепаратистки конфликт, довел до смъртта на 40 хиляди души.
Правителството обеща инвестиции за региона в размер на 12 млрд. долара в следващите пет години, надявайки се така да спре подкрепата за ПКК.
Анализаторите са скептични за влиянието на канала върху общественото мнение в Югоизточна Турция. "Що се отнася до това дали ще има политическо влияние (върху кюрдите), то ще бъде твърде минимално", казва Дженгиз Джандар, водещ турски политически коментатор.
Кюрдите в Турция, за които се смята, че са 12 милиона или една шеста от турското население, вече имат достъп до телевизионни канали на кюрдски език, излъчвани от населения предимно с кюрди Северен Ирак и популярната Рой ТВ, а водещи личности в Югоизточна Турция призоваха правителството по-скоро да предприеме икономически мерки и образователни инициативи, за да реши кюрдския проблем.
ПКК започна въоръжената си борба за кюрдска държава през 1984 г. и продължава да получава широко разбиране в югоизточните турски райони. ЕС и Съединените щати, също като Турция, смятат ПКК за терористична групировка.
Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) казва, че ТРТ6 няма да бъде "пропаганден канал" и искрено ще се опита да откликне на нуждите на кюрдите в Турция, които се оплакват от дискриминация десетилетия.
"Стартирането на този канал е една от стъпките за демократизиране на Турция", заяви заместник-председателят на парламентарната група на ПСР Нихат Ергюн.
ТРТ6 ще бъде кюрдската версия на първи канал на турската държавна телевизия ТРТ с филми, сериали и блок предавания. Първоначално по него няма да се излъчват реклами.
В най-големия град в Югоизточна Турция - Диарбекир, местните жители приветстват ползите, които ще имат от телевизионния канал най-вече за повишаване на нивото им на владеене на кюрдски език, който не се учи в училище. Каналът ще излъчва програми на три кюрдски диалекта.
"Кюрдска телевизия е нещо, което чаках от години", казва 35-годишният продавач Ибрахим Джейлан. "Ще е от полза за нашите деца. Най-малкото те ще могат да научат кюрдски по-добре", казва Джейлан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!