На своето заседание кабинетът е дал мандат да започнат предварителни преговори с три консорциума - чешката "Шкода" ("Skoda"), която се явява с финансовите си партньори "Ситибанк", "Комерчка банка" и "УниКредито", консорциума между френската "Фраматом", немската "Сименс" и руската "Атомстройекспорт", както и канадската AECL с американската "Бехтел".
За проекта има и четвърти кандидат - американската "Уестингхауз", но нейната оферта е свързана само със системата за управление на блоковете. От фирмата са заявили, че могат да работят с всеки от останалите трима потенциални инвеститори.
В Белене министър-председателят посочи, че страната ни има възможност за изграждане на съвременна, модерна ядрена централа, отговаряща на най-високите изисквания за безопасност.
"Най-напредналите в технологично отношение ядрени компании в света проявяват интерес да реализираме заедно тази цел в съответствие с европейските и световните стандарти за безопасност", обяви премиерът.
Новата ядрена централа е необходима на България, за да се осигури на гражданите и на икономиката стабилна и достъпна енергия през следващите 50 г. Така ще запазим силните си позиции на регионалния енергиен пазар и след 2010 г., подчерта също министър-председателят.
Мандатът за преговорите е даден на вицепремиера Лидия Шулева, министъра на енергетиката Милко Ковачев и на министъра на финансите Милен Велчев. Досега с тези кандидати са се водили само принципни разговори за възможностите, които предлагат, без да се е стигало до ясни технически предложения, обвързани с конкретни цени. В интервю енергийният министър заяви, че инвестицията в АЕЦ "Белене" през следващите пет години в зависимост от решението за технологията и мощностите, които ще бъдат използвани, ще е между 1 млрд. и 2,5 млрд. евро.
Към "Atomic Energy of Canada Ltd." (AECL) и нейните партньори никога не са се обръщали директно или индиректно български правителствени служители, за да ги ангажират в действия, противоречащи на редния и законосъобразен начин за развитието на проекта "Белене". Това е отговорил вчера в писмо до енергийния министър Милко Ковачев президентът и главен изпълнителен директор на AECL Роберт ван Адел.
Писмото на шефа на AECL е в отговор на изпратено на 30 април писмо от енергийния министър. В него Милко Ковачев настоява копие от цитирания в канадския вестник "Глоум енд мейл" ("Globe and Mail") документ, обвиняващ в корупция български правителствени източници, да бъде предоставено на българските власти.
В средата на миналата седмица изданието писа, че правителствени служители от България са поискали подкуп от 40 до 80 млн. долара от канадската държавна компания AECL, за да одобрят проекта й за доизграждане на АЕЦ "Белене". Парите са поискани с анонимно писмо. Въпреки това говорителят на AECL Йън Доуви обяви, че компанията приема сериозно случая и доказателство за това е фактът, че документът е предаден в полицията. Сега обаче от AECL твърдят, че няма основания за обвиненията, цитирани в "Глоуб енд мейл", и компанията не вижда смисъл да се занимава по-нататък с тяхното съдържание.
"Уверен съм, че изборът на ядрена технология за проекта "Белене" ще бъде напълно прозрачен", казва шефът на AECL в писмото си до министър Ковачев. От компанията потвърждават, че ще представят конкурентно предложение за изграждането на новата мощност.
Размразяването на проекта АЕЦ "Белене" е било обсъдено днес на първото изнесено заседание на Съвета по европейска интеграция към Министерския съвет, което се проведе във Враца, информира Би Ти Ви (btv.bg).
Това стана ясно след края на заседанието, на което присъства и министър-председателят.
Речта на Симеон Сакскобургготски пред съвета можете да прочетете на сайта на правителството Government.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!