В подкрепа на новия калифорнийски закон се обяви актьорът Кристофър Рийв, изиграл някога Супермен, а сега прикован за инвалидната количка, след като счупи шиен прешлен при падане от кон.
За противниците на тези изследвания обаче въпросът не е за свободата на научните изследвания, а за живота и смъртта. Изучаването на стволови клетки изисква умъртвяване на ембриони, а милиони американци вярват, че животът на човека започва още със зачеването му, така че експериментите на практика убиват. Тази гледна точка се поддържа и от католическата църква, и от администрацията на президента Джордж Буш. Миналата година Белият дом разпореди ограничаване на финансирането на изследванията от държавния бюджет. Експериментите, за които се отпускат пари, бяха ограничени до 78 групи от клетки, за които не е нужно да се убива ембрион. Изследванията могат да се правят само в 14 лаборатории, които имат официално разрешение за това. Пълна забрана на проучванията може да наложи само Конгресът, където обаче противниците на подобно решение са достатъчно много.
На ниво щати този въпрос се разрешава различно. Мичиган и Южна Дакота например забраниха работата със стволови клетки, докато калифорнийският губернатор Грей Дейвис подписа преди два дни закон, който не само поощрява експериментите, но и съветва гинеколозите да питат пациентки, решили да направят аборт, дали не искат да дарят ембриона на науката. В това новият калифорнийски закон е единствен по рода си в страната.
На 8 октомври в Сан Диего ще се състои двудневна научна конференция, на която ще се разисква напредъка в изследването на стволовите клетки. Организаторът на форума, Институтът за стратегически изследвания в Ню Йорк, предизвика бурните протести от страна на журналистите, след като съобщи, че репортери няма да се допуснат до конференцията. От института обясниха, че в миналото журналистите са нанесли непоправими вреди и затова сега няма да бъдат допуснати. Според някои слухове обаче причината за решението е желанието на някои докладчици да изнесат данни, които не трябва да получат широка гласност. Подобно искане е направил със сигурност един от участниците - Дейвид Айрис от PPL Therapeutics, компанията клонирала овцата Доли. И тъй като нюйоркският институт е частна организация, ръководството му има право да решава кой да пуска на своите мероприятия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!