Вн ната свърши. Югославия капитулира. Косово получи независимост.
Войната, която трая близо два месеца и половина завърши. Защо нещата не се наричат с истинските им имена?
1. Извод : Войната не е това, което е. За близо два месеца и половина война, никой от победителите не я нарече официално така. Беше наричана "Удари срещу Югославия" "Конфликтът в Косово" "Косовската криза". Съответно косовските албанци не бяха воюваща страна, а "бежанци" или "депортирани" .
Примери от историята: "Блицкриг", т.е война, но "бърза", "Аншлус" т.е присъединяване.
2. Извод : Войната може да бъде водена по морални подбуди. В днешно време не е необходимо да имаш законно основание да започнеш война. Необходимо е да решиш, че някой страда несправедливо в чужда, независима държава, и да похарчиш десетки (стотици?) милиарди долари за възстановяване на спправедливостта.
Примери от историята: Кръстоносните походи, разни видове джихад и т.н.
3. Извод : Възстановяването на справедливостта е тясно свързано с възстановяването на държавата, където е раздавана справедливост. Възстановяването на държавата е Коледен подарък за фирми от приятелски държави. Защо дори след твърдото дефиниране на България (от нас самите) като приятелска държава, ще свършим еднакво пренебрегвани и от двете страни?
Примери от историята : Планът "Маршал", който завинаги лиши Европа от световно икономическо и друго лидерство.
4. Извод : Членството в НАТО не се налага поради цивилизационен избор ( Швейцария не е от друга цивилизация ), а главно защото вместо международното право в момента функционира уставът на НАТО, т.е. единствено членките на НАТО имат някакви гаранции за сигурността и суверенитета си, е, поне тези, които все още ги притежават.
Примери от историята: България запазва своя суверенитет през втората световна война, защото е на страната на Германия. Югославия го губи.
5. Извод : Суверенитетът е стока като всичко останало. Като съвкупност от собственост върху море, небе и суша той може да бъде продаван, прехвърлян временно и конфискуван.
Примери от историята: Берлинският конгрес, Букурещкият договор, Ялта.
6. Извод : Животът на един единствен американски войник струва колкото този на 1 800 000 косовски албанци. Светкавичната сухопътна операция щеше да намали многократно страданията на обикновените сърби и албанци. Друг обаче трябва да плати моралните жестове на победителя.
7. Извод (последен) : Явно цената на опърпаните Балкани е много по- висока от тази, която си представяме. Стига толкова комплекси за малоценност! Щом като заради едно мижаво парче балканска територия бяха хвърлени десетки милиарди долари (и то не в инвестиции), значи и нашата цена си я бива.
Да се готвим за бъдещето : Трябват ни най- съвременни ПВО системи, бункери, мобилни телевизионни предаватели и дебели, дебели връзки към Интернет. Защото вече знаем как ще се води съвременна война - с ракети и с думи.
Войната на думите и ракетите
Войната свърши. Югославия капитулира. Косово получи независимост. Войната, която трая близо два месеца и половина завърши. Защо нещата не се наричат с истинските им имена?
12 юни 1999, 10:00