0
Пв вите няколко дни след терористичните атентати в САЩ на 11 септември 2001 г. в страната цареше паника. Хора от цял свят изразиха солидарността си към страданието на американците. Постепенно банките и компаниите се върнаха към нормалния си ритъм на работа. Промени се обаче отношението към мюсюлманите в САЩ, които все по-често започнаха да се оплакват от дискриминация.

В началото на октомври същата година САЩ оглавиха международна коалиция, обявила война на тероризма. Първата стъпка бе свалянето на режима на талибаните в Афганистан, където се укриваше терорист номер едно Осама бин Ладен. За главата му американската администрация предложени 10 млн. долара. В коалицията заедно със САЩ участваха десетки държави, между които и България. Наши войски все още се намират в Афганистан като част от международните сили ИСАФ за поддържане на сигурността в страната.

В Афганистан САЩ претърпяха първия си неуспех - въпреки че режимът на талибаните бе свален от власт и управлението на страната бе поето от временно правителство, Осама бин Ладен не бе заловен. През 2002 г. последваха нови терористични атентати - в Бали, в Джакарта, в Кения и Израел и т.н., приписвани на терористичната мрежа на Бин Ладен "Ал Кайда".

Нервите на Белия дом се опънаха още повече заради истерията около антракса. Пощенски колети и пликове с мистериозен бях прах бяха разпратени в държавни институции и учреждения, посолства, частни компании и дори медийни групировки. По цял свят. Опасността, която представляват биологическите оръжия в ръцете на терористи, принуди САЩ да вземат ответните мерки.
В речта си пред нацията през януари 2002 г. американският президент Джордж Буш обяви, че няколко държави представляват опасност за международната сигурност заради подкрепата си за терористични организации и разработването на ядрени, химически и биологични оръжия - Ирак, Иран и Северна Корея. Те бяха наречени "ос на злото". Вашингтон постави ултиматум на иракския президент Саддам Хюсеин да напусне страната заедно със синовете си и час и половина след неговото изтичане нареди начало на военните действия.

Този път подкрепата на международната общност не бе така безпрекословна, както през октомври 2001 г. Арабските държави категорично отказаха да подкрепят войната. Все пак 47 страни се включиха в коалиция със САЩ и Великобритания. Военните действия продължиха по-малко от два месеца. Нашата страна отново заяви подкрепата си за американската политика и изпрати войници в Ирак. Днес в тази страна още не са открити оръжия за масово поразяване - основната причина, която правителствата на Буш и на Тони Блеър посочиха за започване на войната.

В началото на май Буш обяви край на бойните действия. Иракският президент Саддам Хюсеин, за когото САЩ предложиха 25 млн. долара награда, също не бе заловен (въпреки че синовете му бяха убити, а най-близките му поддръжници в бившето иракско правителство бяха арестувани). Наскоро Буш поиска от американския Конгрес 87 млрд. долара за борба с тероризма в Ирак и Афганистан. Въпреки официалния край на войната, в Афганистан и Ирак нападенията срещу американски и коалиционни войници продължават.

Междувременно САЩ не изпускат от поглед действията и на другите две държави от "оста на злото" - Иран и Северна Корея. Ядрените програми на двете страни предизвикват безпокойството на Вашингтон. Инспектори от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) откриха в Иран следи от високообогатен уран, а Пхенян отказа да прекрати ядрената си програма. В началото на септември т.г. бе съобщено, че Северна Корея е създала нова балистична ракета с радиус на действие 4000 км. САЩ се опитват да контролират правителствата на двете страни (изпратиха инспектори на МААЕ в Иран и настояха за шестстранни преговори със Северна Корея), но засега усилията им са безрезултатни.

В навечерието на двегодишнината от трагичните събития на 11.09.2001 г. американският президент Джордж Буш изрази ангажимента си към засилване на борбата срещу световния тероризъм. Той посочи, че терористичната мрежа "Ал Кайда" все още представлява заплаха за американския народ и че САЩ ще продължат борбата си до пълното унищожение на терористичната заплаха.

Ако войната в Ирак започна само година и половина след първите удари в Афганистан, колко ли време ще е нужно на Вашингтон, за да нареди началото на нова бойна акция?

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 4 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 5 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 7 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 8 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 9 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 9 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 10 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 10 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 11 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 11 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 11 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 12 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 12 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 12 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 12 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"