Н арастващата заплаха от разпространението на вируса на птичия грип (Avian influenza), който вече достигна Европа, и евентуалното му предаване между хора предизвика паника в световен мащаб поради опасността от избухването на пандемия.
Какво представлява болестта и какъв е евентуалният риск за хората обяснява под формата на кратки въпроси и отговори Би Би Си. (Вж. още за птичия грип и опасността за България в новините на Нетинфо).
Как се предава вирусът на птичия грип на хората?
До първите случаи на болестта при хора - през 1997 г. в Хонконг, се смяташе, че птичият грип засяга само пернатите.
Хората се заразяват само посредством близък контакт с живи болни птици.
Птиците отделят вируса с екскрементите си, които след като изсъхнат, могат да се бъдат разпръснати от вятъра и вдишани.
Симптомите наподобяват другите видове грип - физическо неразположение, треска, възпалено гърло и кашлица. Болестта може да се прояви и като конюнктивит.
Учените са особено обезпокоени, след като от регистриран случай във Виетнам стана ясно, че H5N1 вирусът може да засегне всички части на тялото, а не само белите дробове.
Това би могло да означава, че редица болести и смъртни случаи, за които се смята, че имат друг причинител, в действителност може да се дължат на птичи грип.
Колко са заразените досега хора?
Според данни на Световната здравна организация (СЗО) от декември 2003 г. са регистрирани 115 потвърдени случаи на птичи грип и 59 смъртни случаи в Камбоджа, Виетнам, Тайланд и Индонезия. Смъртността при това заболяване е изключително висока.
За сравнение, тежкият остър респираторен синдром (ТОРС), известен още като "атипична пневмония", е причинил смъртта на около 800 души по света, а най-малко 8400 са били заразени с него от появата му през ноември 2002 г. досега.
Може ли вирусът на птичия грип да се предава от човек на човек?
Има основания да се смята, че може - макар поне засега не в мутиралата форма, от която учените се опасяват и която би довела до пандемия.
Смята се, че в Тайланд болно момиче е предало вируса на майка си, която впоследствие също починала. Лелята на момичето обаче, която също се заразила, оцеляла.
През 2004 г. две сестри са починали във Виетнам, след като най-вероятно прихванали вируса от брат си, умрял от неизвестна болест на дихателните пътища.
През 1997 г. в Хонконг лекар се заразил от пациент, но и досега не е потвърдено дали наистина става дума за птичи грип.
Според учени вирусолози тези случаи показват, че основният вирус може да се предава между хора.
Значи ли това, че трябва да очакваме избухване на епидемия?
Учените вече се опасяват от тази възможност. Случаят в Тайланд обаче показва, че птичият грип се е предал само между роднини, а после е спрял разпространението си.
Освен това H5N1 вирусът все още не се е комбинирал с форма на човешки грип. Именно това е най-голямата опасност за хората на този етап.
Според експертите щамът може да обмени гени с човешки грипен вирус, ако човек едновременно се разболее и от двата вида грип.
Колкото повече са случаите на тази "двойна" зараза, толкова по-голяма е вероятността да бъде създаден нов, мутирал вирус, който да се предава между хората.
Какви ще бъдат последствията, ако се случи това?
Катастрофални. СЗО предрича между 2 до 50 млн. жертви, ако болестта започне да се предава свободно между хората.
Има ли различни разновидности на вируса на птичия грип?
Вирусът има 15 щама. H5N1 е този, който засяга хората и е свързан с високо ниво на смъртност. При самия него се наблюдават различни вариации.
Има и географски обусловени различия - в отделните засегнати страни. Щамовете се различават и от миналите си версии. Пакистан съобщава за случаи на открити H-7 и H-9 вируси при птиците, които обаче не са регистрирани при хора.
Има ли ваксина?
Все още няма окончателен вариант на ваксина, но се произвеждат прототипи, които осигуряват някакъв вид защита срещу H5N1 щама.
Антивирусни препарати, които вече са достъпни, могат да помогнат за ограничаването на симптомите и да намалят вероятността за разпространение на болестта.
Трябва ли да се спре консумацията на пилешко месо?
Не. Според експертите птичият грип не се пренася с храната, така че консумацията на пилешко не е опасна.
Вирусът се намира в червата на птицата. Човек трябва да изсуши месото и да вдиша от прахта на трупа, за да се изложи на риск. Но дори и тогава е малко вероятно да се зарази.
Какви мерки се предприемат за ограничаване на вируса в засегнатите страни?
Милиони птици са били унищожени, за да се спре предаването на заразата сред тях - а съответно и да се намалява риска от прехвърлянето му и върху хората.
През XX век три грипни пандемии причиниха смъртта на над 40 млн. души в света. Според много експерти нова пандемия може да избухне по всяко време. Появата на атипичната пневмония през 2003 г. разкри уязвимостта на глобалния свят пред разпространението на заразни болести.
За пръв път птичият грип е идентифициран преди повече от век в Италия. Мигриращите диви птици, най-вече диви патици, са естествения преносител на вируса. Както с много други болести по животните, при хората може да има спорадични случаи на заразяване при наличието на определени условия.
18 души бяха заразени и 6 починаха при избухването на епидемията от птичи грип през 1997 г. Оттогава H5N1вирусът се е разпространил в няколко азиатски страни, засягайки домашни пилета и патици. Наскоро той бе открит и в мигриращи птици, което увеличава вероятността за по-нататъшното му разпространение. Спорадичното предаване на заразата при хората вече е факт в някои от засегнатите държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!