Ключовите човешки въздействия включват промяната в концентрацията на парниковите газове в атмосферата, изтощаването на стратосферния озонов слой, локалното замърсяване на въздуха и измененията в земеползването. Повечето от тези фактори влияят върху количеството топлинна енергия, което се отделя към космоса, въпреки че някои от тях променят също така и количеството слънчева светлина, отразена обратно в космоса.
Повечето учени днес са убедени, че човешката дейност също променя климата. Основната причина за такива промени е нарастващата концентрация в атмосферата на парникови газове. Особено важно значение има увеличаването на въглеродния диоксид, което става чрез отделянето му при изгаряне на изкопаемите горива и в резултат на процесите на обезлесяване и на разрушаване и опустошаване на земите.
Увеличението на парниковите газове засилва действието на естествения парников ефект и води до нарастване на средните температури на земната повърхност. В регионален мащаб емисиите на други замърсяващи газове и частици в атмосферата също могат да окажат голямо влияние, въпреки че при някои от тях резултатът от въздействието може да бъде взаимно противоположен.
И накрая, предизвиканото от човека разрушаване и намаляване на озона в стратосферата също оказва влияние за охлаждане на повърхността на Земята, а промените в начина, по-който се стопанисват земите, могат да доведат до промени в количеството слънчева светлина, която се отразява от земната повърхност обратно към космоса и по такъв начин да допринесат за евентуално изменение на климата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!