Венцислав Димитров е бил агент на Държавна сигурност по време на комунистическия режим, съобщи днес официално Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Някогашният активист на СДС и на редица други партии след това Димитров от април т.г. и в момента е съветник по икономическите въпроси на президента Георги Първанов. Той е поредният разкрит бивш агент на спецслужбите в екипа на държавния глава.
62-годишният Димитров е бил вербуван от служителя Любомир Осенов на 11.04.1984 г. Осенов го е и ръководел заедно с Гриша Стоянов. Димитров е работел за Софийското градско управление на ДС под псевдонима "Попов".
Както и през 2001 г., когато заради агентурното си минало беше изваден от Симеон Сакскобургготски от кандидатските листи на НДСВ за депутат, и днес Венцислав Димитров пак заяви, че не е бил агент и не бил писал доноси за ДС, а доклади за БАН.
Комисията по досиетата установи и други данни за принадлежност към ДС, освен по-рано посочените, за бившия конституционен съдия Георги Марков.
Комисията съобщи, че Марков е работил като агент за Софийското градско управление на ДС като агент с псевдоними "Николай" и "Стефан".
Новият представен документ е "сведение от агент "Николай" относно обект "Скакалеца", прието на 07.12.1972 г. от ст. лейт. Иван Василев в СГУ-МВР, отдел 02, отделение 03, линия "Подготовка и бягство от НРБ".
В същото време председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов заяви, че съмненията му дали папката "Гоце" е била прочиствана, са отпаднали след среща с директора на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров.
Повечето членове на комисията приели обясненията на генерала.
"За мен вече ситуацията се изясни. Твърдо убеден съм, че от времето, откакто ген. Киров е шеф на НРС, е нямало интервенция", каза Костадинов.
Предишните шефове на разузнаването генералите Димо Гяуров и Бриго Аспарухов също отрекоха по тяхно време да е имало намеса в документите.
"Киров е генерал, застава с името си зад твърдението, че по негово време папката не е пипана, ние не сме съд, за да доказваме противното", заяви и членът на комисията Валери Кацунов от ДСБ.
Той смята, че обясненията звучат логично: документите в папката са извадени от оперативната разработка "Комитата" и затова по случая "Гоце" са взети само отделни листа, откъдето идвала разликата в номерацията.
"Комитата" е разработката във връзка с написването на мемоарна книга от македонски емигрант, чийто рецензент бил Първанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!