В ладимир Путин потвърди вчера, че ерата на Путин ще продължи дори след като той се оттегли от президентския пост следващата година.
Той прие предложението да стане министър-председател при управлението на човека, който явно ще го наследи.
Това изявление сложи край на загадките за бъдещето на Русия след март 2008 г. Страната ще се управлява от тандема Дмитрий Медведев, младото протеже на Путин, който той посочи за приемник миналата седмица, и самия Путин.
Но остават важни въпроси: как ще работи този тандем в страна, която исторически изпитва влечение към силното еднолично управление и няма ли да доведе това двувластие до нестабилност.
Това ще е първият случай, когато съветски или руски лидер доброволно се оттегля след края на мандата си, но продължава политическия си живот в друга роля.
Критици обвиняват Путин, че е заобиколил конституционната забрана и фактически остава за трети президентски мандат.
Привърженици на Путин обаче изтъкват, че този план е законен по силата на руската конституция от 1993 г. Президентът на Русия не тръгна да променя основния закон, за да си открие път към трети мандат. Вчера той повтори, че също така не планира да променя конституцията, за да прехвърли президентски пълномощия на премиера.
"Ако гражданите на Русия окажат доверие на Дмитрий Медведев и го изберат за президент на страната, аз ще бъда готов да оглавя правителството без промени на пълномощията между президентската институция и правителството", каза той на конгреса на прокремълската партия "Единна Русия".
Конгресът утвърди 42-годишния първи вицепремиер Медведев за кандидат на "Единна Русия" за президентските избори на 2 март. С Путин като покровител и партньор Медведев гарантирано ще спечели изборите.
Новият президент ще поеме пълномощията си на 7 май.
В политическите кръгове в Москва се носят слухове, че президентската кампания на Медведев ще бъде ръководена от Сергей Собянин, шеф на президентската администрация, и Владислав Сурков, идеолога на Кремъл, макар че Кремъл не потвърждава тези твърдения.
Вячеслав Николов, прокремълски политически анализатор, заяви, че Русия навлиза в етап, през който и Путин, и Медведев, ще играят важна политическа роля.
"Конституцията не позволява Руската федерация да има слаб президент, а Путин по дефиниция не може да бъде слаб премиер", каза той. "Така че, ще имаме повече центрове на властта в следващото правителство... което ще приближи Русия до модел на разделение на властите".
Те знаят как да си общуват и да си сътрудничат, добави Никонов. "Смятам, че Путин знае как да ръководи правителството, той беше премиер по времето на президента Борис Елцин, беше истинският бос".
Медведев е смятан за човек с относително либерални и по-прозападни възгледи в сравнение с най-големите му съперници за поста приемник на Путин - Сергей Иванов, също първи вицепремиер и Виктор Зубков, премиера.
В понеделник Медведев обеща да продължи курса на Путин за развитие на страната и заяви, че основната му цел е повишаването на жизнения стандарт. В същото време той каза, че Русия трябва да се стреми да постигне "особена ръководна роля в света".
"Ние трябва да изградим модерна, просперираща, социално-ориентирана Русия. Това е изборът на нашия народ, това е и моят избор", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!