Естония - отваря изцяло трудовия си пазар. Необходимо е само българите да се регистрират на адреса, където пребивават (за повече информация).
Латвия - отваря изцяло трудовия си пазар. Българите, желаещи да работят в страната, трябва да получат на място разрешително за престой и работа.
Полша - отваря изцяло трудовия си пазар. Българите, които искат да работят в Полша, няма да имат никакви административни пречки и не се нуждаят от разрешително.
Словакия - отваря напълно трудовия си пазар. Българите, кандидатстващи за работа в страната, ще бъдат третирани наравно със словашките граждани.
Финландия - българите ще могат да работят в страната без ограничения и без разрешително за работа. Единственото изискване е работникът или неговият работодател да информират службите по заетостта (повече на (www.mol.fi).
Чехия - отваря трудовия си пазар без ограничения и допълнителни условия. Българите ще могат да работят в страната свободно - без визи и специални разрешения, и ще бъдат равнопоставени с гражданите на Чехия и останалите страни от ЕС.
Швеция - все още няма официално решение, но правителството обяви, че ще отвори напълно трудовия пазар за българи и румънци. След като пристигнете в Швеция, е необходимо да се регистрирате по местоживеене и да представите документ от работодателя си.
Дания - въвежда преходна схема за частично отваряне на трудовия пазар. Българите ще могат да пребивават и свободно да търсят работа в Дания за период от 6 месеца, като през това време трябва да могат да се самоиздържат и да не кандидатстват за социални помощи.
Другият вариант е получаване на разрешително за работа при покана или сключен договор с местен работодател. Условието е българите да бъдат наети при същата заплата и условия на труд като датчаните, за да се избегне социалният дъмпинг.
За разрешителното за работа кандидатства работодателят. Документът е за срок до една година или за периода на трудовия договор.
Франция - от началото на 2007 г. само българите от 61 професии в 7 различни сектора ще имат свободен достъп до френския трудов пазар. Без ограничения ще може да се работи в строителството, хотелиерството и ресторантьорството, хранително-вкусовата промишленост, селското стопанство, механиката и обработката на метали, преработвателната промишленост, търговията и чистотата.
Всички останали области на трудовия пазар засега остават затворени и за тях българите ще имат нужда от работна виза и разрешително за престой и работа.
Великобритания - от 2007 г. нискоквалифицирани работници ще могат да работят единствено в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, като общата годишна квота за българи и румънци е 19 750 души. Те ще имат 6 месеца право на престой и няма да получават социални помощи или бонуси за жилища.
Извън тези случаи, за да работите във Великобритания, се нуждаете от разрешение за работа, което се осигурява от работодателя. Всяка конкретна молба за работа се преценява с оглед на следните основни критерии: дали наистина има вакантно място, налице ли е необходимата квалификация, дали има местни подходящо квалифицирани кандидати.
Продължителността на разрешението за работа зависи от различни обстоятелства, включително и от срока на трудовия договор, но обикновено е за максимум до три-четири години. Друга възможност за работа е събирането на необходимия брой точки по програмата за висококвалифицирани имигранти. Ограничителните мерки ще бъдат в сила поне една година.
Германия - решението за затваряне на трудовия пазар за българи и румънци още не е прието от парламента, но това е само въпрос на време. Очаква се тогава за българите да останат в сила ограниченията по германското законодателство за работа на граждани на трети страни.
Разрешение за работа получават лица, които или запълват дефицит на пазара на труда, или допринасят за икономическото развитие на страната/региона. Допълнително условие е за вакантното място да няма кандидати германски граждани или такива от други държави - членки на ЕС.
За започване на работа е необходимо разрешението на службите по труда и работна виза, за която се кандидатства пред посолството на Германия в София.
Испания - официално решение на испанското правителство все още няма, но министърът на външните работи Мигел Анхел Моратинос обяви, че Мадрид ще наложи двегодишен мораториум върху достъпа на работници от България и Румъния.
При затворен трудов пазар в сила остава настоящият режим - необходими са работна виза, която се издава от испанските дипломатически и консулски представителства, и разрешение за работа, което трябва да се получи преди заминаването.
Продължителността на разрешението за работа е различна: при разрешение тип А - до девет месеца; тип В - до една година, като първоначално е за определена професия и определен регион; тип С - за три години; и постоянно разрешение за работа, което е безсрочно.
Ирландия - и след 2007 г. се запазва досегашната практика за достъп до трудовия пазар. Разрешителното за работа е със срок година с възможност за удължаване, като за всеки следващ работодател се изисква ново кандидатстване. Документите за кандидатстване за разрешение за работа се подават от работодателя.
При кандидатстване българите ще са с предимство пред кандидати от Норвегия, Швейцария и Исландия. Ограниченията ще бъдат преразгледани до края на 2008 г.