Зр разените полуфабрикати стават все по-популярни в забързаното ежедневие, но едва ли могат да заменят домашно приготвената храна.
Готовите кюфтета, които само запържваме или притопляме, едва ли съдържат много месо - за сметна на соята например, предупреждават специалистите от Здраве.бг.
При полуфабрикатите разчитаме на коректността на етикета, тъй като поне по закон всички съставки на продукта трябва да бъдат описани последователно в зависимост от тяхното количество.
Един пример: говеждо месо (оптимистично!), соево брашно, вода... Нещата вече не изглеждат същите, тъй като може да се предположи, че соята в кюфтетата е много повече, отколкото говеждото - тя може да увеличи своя размер близо шест пъти, набухвайки от водата.
Стабилизаторът натриев фосфат се прибавя, за да може кюфтето да изглежда сочно и за да не изтича водата от него, а глутаматът придава на продукта вкус на месо.
Експертите признават, че в крайна сметка е трудно да се установи какво точно е съотношението на местото в подобни продукти.
Въпреки че поне в страните от ЕС, където това е задължително, съставките трябва да бъдат посочени в точни проценти.
Според европейските стандарти
не всяко парче месо дори се смята за месо
Месото от едър рогат добитък например трябва да съдържа не повече от 25% мазнини и 25% съединителна тъкан - жили и хрущяли.
В свинското мазнините могат да бъдат с 5% повече, докато в пилешкото и заешкото трябва да са не повече от 15%, а съединителна тъкан - до 10%.
Купувайки полуфабрикати, обръщайте внимание на три техни компонента, съветват експертите:
- растителните белтъчини
Те обикновено се правят от соя, а редица сериозни изследвания са доказали, че соята "се бърка" в работата на половите хормони. Това е особено опасно за развитието на плода, когато се формират половите органи, както и в детската и юношеската възраст, когато те се развиват.
Соевите продукти са най-често и генно-модифицирани, въпреки че са предпочитан заместител на месото сред вегетарианците. Тези, които се внасят у нас основно от Бразилия, САЩ и Аржентина, със сигурност са, предупреди преди време шефът на РИОКОЗ-София Михаил Попов.
- фосфатите, които могат да бъдат посочени на опаковката като дифосфати, пирофосфати, трифосфати, полифосфати или хранителни добавки Е450, Е451, Е452.
- ароматизаторите и вкусовите добавки - глутаминова киселина (Е620) или нейната сол глутамат (Е621).
Ако всички тези компоненти присъстват, купувате евтин продукт, който няма нищо общо с домашната кухня, категорични са експертите.
Как "фалшивите" кюфтета стават като истински
Соята може да увеличи своя размер близо шест пъти, набухвайки от водата, а глутаматът придава на продукта вкус на месо
17 юни 2010, 11:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!