0

В се повече хора използват лаптопи в ежедневието си. Служебни или лични, те подобно на мобилните телефони вече са част от необходимите технически помощни средства.

За жалост също така и че все повече хора губят мобилните си компютри или стават жертва на кражби. Преносимият компютър далеч по-лесно попада на неподходящи места или пред неподходящи очи от настолния. Положението е особено деликатно при служебните машини, на които може да има поверителна информация за проекти, партньори, служители и т.н. чиято загуба е много по-болезнена от загубата на хардуера.

Завържете го с верига

Веригите са старомодни, но в момента се продават осигурителни кабели, които макар и да не носят традиционната визия на една добра желязна верига, могат да подложат на изпитание сръчността на всеки крадец.

В зависимост от производителя и модела материалите се избират от различни стомани, сплави, съдържащи титан, кевларени нишки и други, като единствената цел е да се осигури максимално противодействие на въоръжения с клещи злодей.

За да може да закрепите кабела към компютъра си, той трябва да е съоръжен със съответното усилено гнездо, чиято конструкция е такава, че насилственото отделяне е възможно само след доста сериозни щети върху конструкцията.

Така че, преди да изберете кабел, проверете дали той може да бъде използван с вашия лаптоп. Системата за заключване бива с един или с два ключа, или с цифров код обикновено от четири цифри, които осигуряват десет хиляди възможни комбинации.

Тъй като кражбите на скъпите преносими устройства са въп­рос на секунди време, в които сте с гръб или нещо отвлича вниманието ви, то доста удачни се оказват и приспособленията, които алармират при преместване. Ако не бъдат деактивирани предварително (процесът на придобиване на този навик може да е малко стряскащ в началото), те издават висок и лесно разпознаваем звук, който ви предупреждава, че компютърът се движи без ваше знание. И можете да реагирате своевременно.

Смарт карти

Традиционната защита на един компютър е с парола или с комбинация от име и парола. Винаги обаче съществува риск някой да успее да проследи пръс­тите ви, докато ги изписвате, а съвсем отделно тази защита може да бъде преодоляна от всеки средно напреднал хакер само за няколко минути.

За по-надеждно решение се счита използването на смарт карта. Тя прилича на банкова карта, която се поставя в специално отверстие на ноутбука или допълнително външно устройство, ако няма вграден четец. В картата има микрочип, който ви представя уникално пред системата, както и пред програми и услуги, които могат да използват технологията.

Не е необходимо да помните дори и една парола. Отделно от това смарт картата може да се използва за криптиране на файлове, така че да са достъпни само за собственика й. Основен недостатък на картите е, че много лесно могат да бъдат изгубени или откраднати заедно с компютъра.

Биометрични четци

Последните тенденции са за вграждане на устройства, разпознаващи биометрични данни. Най-разпространени са четците на пръстови отпечатъци. Тяхната употреба е лесна, а цената на устройствата вече е достатъчно ниска, за да позволи технологията да се наложи като стандарт в областта на сигурността и разпознаването.

Ако смарт картата може да бъде забравена или изгубена, пръстовият отпечатък е неразделна част от вас самите. И ако една карта удостоверява, че човекът, който ползва компютъра, притежава картата, пръстовият отпечатък идентифицира човека, а не картата.

Дори и отпечатъкът ви да не е много чист (което е нежелателно, но е възможно да се случи), новите разпознавателни технологии са базирани на радиовълни и в действителност "прочитат" в дълбочина най-горния слой на кожата, а не разчитат на фотографско изображение.

Опознавателни чипове

Смарт картите и биометричните четци решават проблемите с разпознаването на потребителя. А TPM чиповете (TPM - Trusted Platform Module) се използват за разпознаване на компютрите. Често в интернет или в локалната мрежа се налага да бъдем сигурни, че компютърът, с който сме се свързали, е именно този, за който го мислим, а не някой друг, който се представя за него и преследва някаква нечиста цел.

В повечето случаи за взаимно разпознаване се разчита на софтуерни решения и кодиращи технологии. Различното в случая с TPM е, че криптографските ключове се пазят в чип, който е неотделима част от дънната платка и преживява всякакви софтуерни сривове и преинсталации на операционната система.

Освен това криптографската информация се съхранява по такъв начин, че никой, дори и собственикът на компютъра, няма достъп до нея и, така се гарантира, че само и единствено TPM чипът на конкретния компютър ще може да декриптира предаваната информация.

За да може обаче технологията да работи успешно, е необходим и софтуер, който да умее да се възползва от предимствата й. В новата операционна система Windows Vista ще има вградена поддръжка за Trusted Platform Module, което ще премахне всички съмнения и задръжки у производителите.

Алтернативните технологии предлагат запис на кодиращите ключове върху външен носител (карта или специално USB устройство) и имат своите предимства от гледна точка на удобство и недостатъци от гледна точка на сигурност.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 3 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 4 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 6 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 7 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 8 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 9 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 9 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 10 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 10 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 10 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 10 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 11 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 11 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 12 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 12 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"