К ак американската ипотечна криза се е отразила върху състоянието на банковия сектор в Централна и Източна Европа и какви са очакванията за икономически растеж в региона?
Отговори на тези въпроси дава новият доклад на австрийската "Ерсте банк", резюмиран от кореспондентката на Радио "Дойче веле" във Виена Юлия Дамянова.
Негативните настроения на глобалния банков пазар, причинен от американската ипотечна криза, е бил почувстван и от банките в Централна и Източна Европа - констатират анализаторите на австрийската "Ерсте банк" в новия си доклад за състоянието на банковия сектор в този регион.
Според Гюнтер Холбергер, един от авторите на доклада, централно и източноевропейските банки също са усетили това много силно.
"Друго нещо, което видяхме в последните седмици след обявяването на резултатите за първото тримесечие, е, че докато преди сантиментът се влияеше много силно от директните ефекти, амортизации и нуждата от увеличаване на капитала, то сега се отива в посока индиректни ефекти. Индиректните ефекти от кризата - това означава по-малък икономически растеж и високи разходи за рефинансиране", казва Холбергер.
И уточнява, че нито една от банките, включени в анализа, не са имали инвестиции в проблемните американски ипотеки.
Анализаторите на "Ерсте банк" очакват умерен спад в икономическия растеж на страните от Централна и Източна Европа, но казват, че въпреки това той ще продължи да бъде по-висок в сравнение с този на запада.
Регионът ще запази и конкурентоспособността си спрямо своите западни съседки по отношение на разходите за работна ръка.
"Разликата в разходите за работна ръка е между 40 и 70 процента. Например 70% е разликата в България и Румъния спрямо Германия. В Полша и Чехия тази разлика е 40%, въпреки това много атрактивно е за западноевропейските играчи, които имат интерес да произвеждат в тези страни.
Това означава, че ситуацията с преките инвестиции в Централна и Източна Европа продължава да е много добра. Обемът на кредитите в чужда валута през последните години е нараснал значително в страните от Централна и Източна Европа", се твърди в доклада.
През 2007 година най-силният ръст на кредити в чужда валута е бил отбелязан в България, където той само за година е скочил с 86%.
Като причина за това развитие общо за региона се посочва високото ниво на лихвите в много от страните в Централна и Източна Европа в сравнение с еврозоната.
В България значително са се увеличили кредитите за фирми, като през 2007 г. те са били 77% повече, отколкото през предходната година.