П од заглавие "Кафка в Триполи" уебсайтът "Жьон Африк" (Млада Африка) помества публикация, посветена на съдбата на осъдените на смърт пет български медицински сестри и палестинския лекар в Либия.
Някакви отклонения в стил Кафка, нещо средно между психотрилър и филм на ужасите - така авторът окачествява решението на либийския Върховен съд да отложи решението си по жалбите на осъдените на смърт за ноември.
Ще успее ли либийското правосъдие до 15 ноември най-сетне да вземе предвид заключенията от доклада на Монтание и Колици, че заразяването на децата със СПИН се дължи на лошата хигиена в педиатричната болница в Бенгази - пита авторът на публикацията - или ще продължи да се позовава на набързо направеното изследване на либийските експерти, което потвърждава тезата за умишлено детеубийство.
В страна, където съдебната власт е всичко друго, но не и независима, Муамар Кадафи е този, който "раздава правосъдие", се казва в интернет сайта.
Полковникът обаче досега изобщо не се е отклонявал от теорията за заговор, дефинирана от самия него като масово заразяване по нареждане на ЦРУ и "Мосад" с експериментална цел, за да бъде "погубена" либийската младеж, се казва в статията.
Демагогско и явно предназначено да отклони вниманието, това "обяснение", извадено направо от схемите на типичния за 70-те години речник, веднага бе прието от общественото мнение, трескаво търсещо виновници, посочва авторът.
Той подчертава, че семействата на близките на заразените деца искат шестимата осъдени да бъдат екзекутирани, а "вождът", в капана на собствената си безотговорност, явно се чувства длъжен да се съобразява с това настояване.
Как да се излезе от тази безизходица, пита изданието.
Според него прилагането на смъртното наказание би поставило
Джамахирията в изолация от цивилизованите държави.
Следователно, остават парите, разсъждава авторът, според когото през декември 2004 г. се е провалил един опит за размяна и пазарлък. Той допуска, че може да е имало и други неуспешни опити.
Заложници в коридора на смъртта, българските медицински сестри, палестинският лекар и либийските деца, прояждани от вируса, имат нещо общо помежду си - нещастието да живеят в царството на абсурда, заключава авторът.
Случаят с осъдените на смърт в Либия започва да се превръща в "канадска борба" между Европейския съюз и Муамар Кадафи, пише днес в уебстраницата си и в. "Фигаро" под заглавие "Либия: пет българки чакат смъртта при Кадафи".
Смъртните присъди срещу български медицински сестри и палестинския лекар изглежда се потвърждават, след като съдът в Триполи оправда в понеделник деветима либийски полицаи и един лекар, обвинени, че са изтръгнали с мъчения признания от медиците, изтъква изданието.
ЕС разгърна всички усилия за освобождаването на медицинските сестри от името на новата си българска членка, се отбелязва в статията.
Според публикацията Либия сякаш използва този странен случай най-вече да заличи собственото си отстъпление по въпроса за атентата от Локърби.
Евентуално изпълнение на присъдите би осуетило присъединяването на Либия към Евро-средиземноморското сътрудничество и оттук - връщането й на международната сцена.
Българските медицински сестри в Либия са се превърнали в пионки в едно политическо противопоставяне с най-различни аспекти, заключава "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!