107 депутати поискаха огласяване на досиетата на щатните и нещатни сътрудници на ДС и Разузнавателно управление при Министерство на народната отбрана (РУМНО) в Интернет. Това е една от поправките в Закона за достъп до документите на бившатата Държавна сигурност, които бяха внесени днес в парламента. Освен мнозинството, под документа са се подписали и трима депутати от БЕЛ и Стефан Нешев от ПГДЛ. ДПС бойкотира проектодокумента.
Искаме да се отворят не само архивите на бившата ДС, но и на РУМНО, защото вярваме, че оттам може да изтече не по-малко мръсотия, аругументира предложението пловдивският депутат от СДС Методи Андреев. Според законопроекта процедурата по отварянето, сортирането и публикуването на информацията от досиетата ще се ръководи от независим орган - нарочна комисия. В нея равни квоти имат законодателната, изпълнителната и съдебната власт, както и президентът. За да се гарантира справедливостта, решенията на комисията трябва да се взимат с две трети мнозинство. Първите имена, които ще се появявят в изобличителната Интернет страница, ще бъдат на подписалите официални договори за щатно сътрудничество с ДС. След това идвало ред на "хората с картончета", чиито имена и работни псевдоними били единствената следа в аналите. За тях щели да се провеждат допълнителни разследвания, които да докажат позорните им дела. Така за всеки конкретен случай щял да бъде преравян из основи целия масив от документи, открити в касите на ДС.
Комисията нямало да пожали никой срещу когото има неопровержими доказателства - нито премиер, нито министър, нито депутат, нито конституционен съдия. Изключение можело да се прави само за бивши агенти, които обаче продължават да работят за държавата на същото поприще. Ако се докаже, че изобличаването на такива кадри застрашава националната сигурност, комисията ще отстъпи, увериха сините депутати. За целта държавната служба-работодател на ключов изобличен трябва да пледира и да докаже правотата си пред разследващите.
Промените в закона не предполагат репресивни мерки срещу уличените доносници, увери Андреев. Наказвани с глоби и лишаване от свобода обаче щели да бъдат всички, които укриват някаква информация от досиетата. Вносителите признаха, че нямат представа колко ще струва цялата операция. Във всеки случай ще излезе по-малко отколкото в Германия, защото все пак България е по-малка страна, умозаключи Панайот Ляков. Според Андреев пък моралът не трябвало да се измерва в пари. Предвижда се финансите да бъдат отпуснати от МС и отделени чрез преструктуриране на държавните разходи.
Според законопроектът комисията има работен мандат от 5 години. Днес се оказа, че обявените от Андреев преди две седмици цифри за 72 хил. щатни и поне още толкова нещатни сътрудници на ДС не са съвсем меродавни. Взех ги от статия във в. "Демокрация", чистосърдечно призна той. В началото комисията щяла да работи приоритетно по проверка на кандидат-депутатите за изборите догодина. Имената на злочестите уличени освен в Интернет щели да бъдат изложени в "списъци на позора" в сладкарниците и общинските пунктове по градове и села. Черните редици щели да висят редом с избирателните списъци. Така всеки човек ще има предвид за кого дава гласа си, коментираха вносителите. Те обаче отхвърлиха журналистическото предложение да бъде сложен и трети списък - този на кредитните милионери.
Пловдивските депутати призоваха колегите си от ДПС да подкрепят проекта и по този начин "да измият челото си от срама". Лидерът на движението Ахмед Доган и заместникът му Осман Октай (с псевдоним Огнян) са доказани сътрудници на ДС, чиито имена бяха оповестени още преди две години и половина. Затова те пък няма никакъв смисъл да се дърпат, коментираха вносителите. Нямаме никакъв проблем с огласяването на сътрудниците; според нас това обаче е напълно излишна и само политическа акция, отговори пък зам.-председателката на ДПС Емел Етем. Според нея това било само пореден отчаян опит на управляващите за отвличане на общественото внимание от истинските проблеми на деня. Все пак идват избори, каза Етем. Едва ли българите се интересуват от миналото, когато са уплашени до смърт от днес и утре, допълни тя. Вносителите признаха, че не са правили проучване на общественото мнение по въпроса, но всички били длъжни да се интересуват. Към темата с досиетата не трябва да се подхожда популистки, защото това касае националната сигурност, тревожат се още от ДПС. Според тях сините щели да останат много разочаровани, като откриели доста познати имена от "синия отбор" в архивите. Етем постави под съмнение и безпристрастността при огласяването. Ясно е, че също както преди две години ще бъдат оповестени само имената на враговете, а "своите" ще бъдат прикрити, убедена е тя.
Никой в парламента днес не бе информиран и не можа да коментира изявлението на шефа на бившия 6-ти отдел в 6-то управление Димитър Иванов и настоящ собственик на в. "Дума", че почти всички архиви на подопечната му служба са били унищожени още през 1989 г. За това пишело в нарочно писмо на Иванов до ексвътрешния министър Богомил Бонев.
Качват имената на доносниците в нет-а, лепват "списък на срама" по гари и паланки
107 депутати поискаха огласяване на досиетата на щатните и нещатни сътрудници на ДС и Разузнавателно управление при Министерство на народната отбрана (РУМНО) в Интернет. Това е една от поправките в Закона за достъп до документите на бившатата Държавна сигурност, които бяха внесени днес в парламента. Освен мнозинството, под документа са се подписали и трима депутати от БЕЛ и Стефан Нешев от ПГДЛ. ДПС бойкотира проектодокумента. Искаме да се отворят не само архивите на бившата ДС, но и на РУМНО, защото вярваме, че оттам може да изтече не по-малко мръсотия, аругументира предложението пловдивският депутат от СДС Методи Андреев.
30 ноември 2000, 16:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!