Традиционното виждане на българите е, че ако децата им имат висше образование, бъдещето им ще бъде подсигурено, допълва изданието, цитирано в прегледа на международния печат на РФИ-България.
В момента 21% от населението на България има университетско образование, а 51% - гимназиално, но безработицата си стои на 13,7%, се казва още в статията.
Младите хора вече са "повредени", когато влизат в университетите, защото училищната система ги кара да учат като папагали, споделя за електронното издание политологът Евгени Дайнов. Според него учащият се третира като празен съд, в който се налива информация, и той трябва само да я възпроизведе. Резултатът е, че те не се учат да мислят, заключава той.
Много млади хора се надяват да учат в университетите във Франция, Германия или САЩ, допълва EUBusiness.
Качеството на висшето образование пада, признава и зам.-министърът на образованието и науката Камен Велев пред "Франс прес". Младите хора, които излизат от университетите, не могат да се грижат за себе си, да вземат решения или да работят екип, казва той пред агенцията. Зам.-министърът изказва опасения и от изтичането на мозъци.
В материала се цитира и изследване на "Алфа рисърч", според което един от всеки петима млади българи, които имат диплома за висше, както и 1/3 от завършилите гимназия, получават социални помощи за безработица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!