Според материала професионалните фалшификатори и перачите на пари вече трескаво обмислят как да се възползват от замяната на 12-те национални валути в страните от ЕС с еврото. Подобни планове за действие не са чужди и на дребните риби, които се занимават с уличен чейндж и измами. Възможности за "изява" виждат дори крадците.
В централата на Европол, общата европейска полицейска служба, евроченгетата подлагат на анализ дейността на известните им фалшификатори, следят паричния поток през границите и редовно разпращат доклади за ситуацията в полицейските отдели и банките не само на Европа, но и навсякъде другаде по света. На 1 януари 2002 г. в обръщение ще бъдат пуснати 50 милиарда нови монети и 14,5 милиарда банкноти на обща стойност 578 милиарда. По-трудната задача обаче ще е да се събире много по-голямата сума в 12-те досегашни валути. Старите пари трябва да се "изземат" не само в страните от Европейския съюз, но на практика отвсякъде. След това те трябва да бъдат върнати в централните банки на съответните европейски държави.
Всичко това обаче оставя доста широко поле за действие на престъпниците. Вече са регистрирани случаи, когато чейнчаджии предлагат на стари хора да сменят парите им по-рано при по-изгоден курс. "Никак не е трудно да използваш наивността на някои хора, особено в по-напреднала възраст", казва Вили Брюгерман, старши зам.-директор на Европол. Измами са възможни доста преди смяната на парите, тъй като с подготвителна цел цените вече се посочват в местната валута и в евро. Един ресторант например може да се възползва от това, като представи на клиента си сметка за, да речем, 6000 испански песети (31 щатски долара), но да вземе от кредитната карта 6000 евро, което е около 5200 щатски долара - над сто пъти повече. "В единични случаи заведението може да се оправдае с грешка, но ако това се случи десет пъти, вече не може да мине за грешка", казва Брюгерман.
Друг "метод" прилагат някои бюра за обмен на валута. В софтуера, с който работят, може да се програмира минимална грешка в изчисленията. От такива дребни номера в края на деня или на седмицата печалбата може да е значителна, смятат европолицаите.
За да се справи с фалшификаторите, Европейската централна банка засега се въздържа и не обявява публично всички детайли по банкнотите, макар че образци от новите пари се показват и в официалните сайтове в Интернет. (Тук.) Много вероятно е някои дребни подробности да не станат известни до последната минута.
Друг проблем, който тревожи властите в ЕС, е и огромното количество стари пари, които може да се окажат фалшиви или незаконно придобити. Първата вълна на фалшификатите се очаква да плъзне през януари.
Брюгеман обяснява: "Ако съм престъпник, например в Москва, и имам много дойчемарки (например 10 000), защо да не добавя към тях 5000 фалшиви? Да се преброят и проверят всички пари в обръщение е огромна операция, но трябва се направи заради риска от фалшификати."
В повечето държави от ЕС преходният период е два месеца и през това време магазините ще трябва да приемат както стари, така и нови пари, което означава и осигуряването на по-големи суми в наличност. Циркулацията на толкова пари суми между търговските обекти и банките пък вероятно ще доведе до повече обири и кражби.
Най-големите проблеми обаче стоят през Винфрид Пройс, шеф на отдела за фалшификации и финансови престъпления към германската федерална полиция. 40% от всички дойчемарки в обръщение са извън Германия, предимно в Източна Европа. Нещо повече - марката се използва масово в Косово, Черна гора и Босна и Херцеговина. Не е съвпадение и фактът, че оттам идват най-голяма част от фалшивите марки в света. "Да се води разследване в тези страни не е лесно - признава Пройс. - Стратегията ни е да не позволяваме тези пари да влизат в Германия, затова работим тясно с местната полиция."
Хората в Източна Европа и на Балканите не обръщат особено внимание на характерните белези на истинските банкноти, затова пробутването на фалшивите е по-лесно. "В края на юли при единична акция в нелегална печатница в Хърватска бяха заловени фалшиви марки на стойност около 9 млн. долара - казва Пройс и добавя: - За последните шест месеца фалшиви германски марки с високо качество идват от България - в банкноти от по 500 и 1000 марки." Европолицията обаче се надява, че с преминаването към единната валута ще бъдат разкрити наркодилъри и други криминални елементи, които също ще се видят принудени да обменят огромните суми мръсни пари. "Липсата на време и на достатъчно кадри ще ни принуди да съсредоточим усилията си само върху големите престъпни структури", прогнозира Пройс пред агенция "Асошиейтед прес".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!