Проектозаконът предвижда насърчаването на научноизследователската дейност, която е с доказана значимост и е насочена към решаване на важни проблеми на страната в областта на обществените процеси и човешките ресурси. Ще се поощряват и изследванията, свързани с националната идентичност, история и култура; с развитието на инженерните и приложни науки; със създаване на нови научни знания.
Това щяло да става чрез финансово стимулиране, създаване на условия за използване на съществуващия потенциал и реализиране на научни продукти, както и подпомагане на разпространението им към всички области.
Законът регламентира принципа на проектно-програмното финансиране на научните изследвания. Разпоредбите му дават възможност за разработването на краткосрочна държавна стратегия за научна дейност, особено необходима на страните в преход, допълни зам.-министърът.
Според доц. Дамянов текстовете създават възможности във финансирането и търсенето на научните продукти да се включват бизнесът и индустрията, както и да се задържи в страната научният ни потенциал.
При провеждане на държавната политика в областта на научните изследвания просветният министър ще се подпомага от Национален съвет за научни изследвания, който ще бъде негов консултативен орган. Той ще включва както министъра, така и 19 членове, от които по един представител от Министерството на икономиката и Министерство на финансите, седем от висшите училища (предложени от Съвета на ректорите), четирима, предложени от Управителния съвет на БАН, двама от Министерство на земеделието и горите. В съвета ще влизат още председателят на изпълнителния съвет на фонд "Научни изследвания", двама упълномощени представители на организациите на работодателите и един - на неправителствени организации на учените, посочени след споразумение на техните председатели.
Проектозаконът предвижда създаването на фонд "Научни изследвания" като юридическо лице, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на образованието и науката, със седалище в София. Приходите на фонда се набират от субсидия от централния бюджет, собствени приходи от дейността на фонда (от интелектуални права над научни продукти, защитени патенти), дарения и помощи и постъпления от лихви върху средства на фонда. Със средства от него ще се подкрепят проекти и дейности за насърчаване на научните изследвания, което ще се осъществява чрез отпускане на целеви финансови средства въз основа на конкурс.
До 6 месеца от влизане на закона в сила Министерският съвет ще приеме Национална стратегия за научни изследвания, която ще бъде неразделна част от Националния план за икономическо развитие на страната, се казва още в съобщението от "Дондуков" 1.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!