Предложени са промени, свързани с преобразуването на счетоводния финансов резултат за данъчни цели. Те са изцяло съобразени с националните и международни счетоводни стандарти, уверяват от Министерския съвет. За да се спази принципът на равнопоставеност на данъчните субекти, се регламентира определянето на един и същи размер на облагаемата печалба, независимо от това каква е избраната от предприятието счетоводна политика.
В областта на амортизационната политика е предвидено увеличение на годишните амортизационни норми за компютри и софтуер, транспортните средства, производственото оборудване и т.н. Отменена е разпоредбата, свързана с регулиране на разходите за ремонт.
С 15% ще се облагат даренията, направени в полза на юридически лица с нестопанска цел, определени за извършване на общественополезна дейност и вписани в Централния регистър към Министерството на правосъдието.
Промените в Закона за облагане доходите на физическите лица се налагат с цел да се създаде съвременна нормативна уредба, която да подобри бизнес климата в страната и икономическия растеж, обясняват от кабинета. Според тях предлаганите изменения и допълнения могат да се обособят в две групи - първата обхваща прецизиране и опростяване на разпоредбите на закона с цел оптимално администриране на данъка, а втората се отнася до намаляване на данъчната тежест с цел увеличаване на потреблението.
За равнопоставеност на данъчните субекти се предлага нотариусите и хората с частна медицинска практика да се облагат като другите свободни професии без възможност за осъществяване на право на избор. По този начин ще се създадат еднакви правни условия по отношение на данъчното облагане за всички лица, упражняващи свободни професии, се казва в прессъобщението на кабинета.
Промените в Закона за данък върху добавената стойност са ориентирани към насърчаване на инвестиционния процес и развитието на туристическия бранш като приоритетен отрасъл за страната. Създава се нов режим за начисляване на ДДС при внос на стоки в изпълнение на инвестиционни проекти над 10 млн. лв. Схемата дава право на вносителя сам да начисли ДДС по вноса, като в рамките на същия данъчен период ще отрази сумата на начисления данък като данъчен кредит. От промяната ще се ползват лица, които осъществяват инвестиционни проекти, одобрени от министъра на финансите. С предложените изменения няма да се блокират средства на инвеститора, като в същото време са защитени и интересите на фиска. Предложението нямало да доведе до намаляване на приходите в бюджета, тъй като и сега платеният данък при внос е с право на данъчен кредит.
Праговете за доброволно и задължително регистриране на фирми по ЗДДС се намаляват съответно на 25 000 лв. и 50 000 лв. месечен оборот. Използването на ДДС-сметка става задължително.
Промените в Закона за местните данъци и такси пък ще дадат възможност на общинските съвети да определят основата и размерите на местните такси. С тях общините ще получат максимални правомощия да изработват собствена политика по отношение на таксите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!