Т я, от своя страна, обяснява, че скрила истинското си име Аян Хирси Маган и добавила две години към рождената си дата, защото се опасявала, че близките й ще я открият.
Друга лъжа в молбата й е, че е пристигнала направо от Сомалия, а не през Кения и Германия, което би намалило шансовете й да получи убежище.
Първоначално съпартийката й Вердонк нямаше намерения да разследва случая, но се принуди да предприеме мерки след питане от партията на Пим Фортаун, който през 2002 г. бе разстрелян показно десетина дни преди парламентарните избори.
Възмутени от непреклонното отношение на министърката по имиграцията към чужденците, търсещи политическо убежище в страната, от Д-66, от своя страна, изпълниха заплахата си, че ще напуснат коалицията, ако представителката на НПСД остане в кабинета.
При това положение новите избори в страната може да се състоят предсрочно, през октомври, а не през май догодина, както бе по график, прогнозира Би Би Си.
След избухването на скандала през май самата Хирси Али напусна парламента и отлетя за САЩ, където ще работи за неправителствена организация.
Поканата за назначението във Вашингтон дошла от мозъчния тръст "American Enterprise Institute" (AEI.org).
Зад Океана може да я приемат по-радушно, защото миналата година сп. "Тайм" я нареди в своя Топ 100 сред най-влиятелните съвременни лидери и революционери, коментира Би Би Си.
Тя обаче твърди, че не е заминала завинаги и ще се завърне в Холандия, която чувства своя родина - макар че е родена в сомалийската столица Могадишу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!