В сички либийски всекидневници поместват на първите си страници кратко съобщение за проведеното вчера заседание на Върховния съд по делото за заразяване на либийските деца със СПИН.
Текстът на присъдата не е публикуван никъде. Споменава се единствено, че смъртните присъди на българските медицински сестри и палестинския лекар са потвърдени.
Липсва информация за вторичните обвинения - употреба на алкохол, незаконни валутни операции и незаконни сексуални контакти.
Споменава се обаче присъствието на посланиците на България, Палестина и европейски държави, както и многобройна група представители и кореспонденти на арабски и европейски медии.
Изданията посочват още, че присъдата не може да се приведе в изпълнение, преди да бъде потвърдена от либийския Висш съвет на съдебните инстанции, който също така може да я измени или отмени.
Освен тази информация, всички излизащи днес либийски всекидневници публикуват на първа страница извадки от пресконференцията, проведена от либийския външен министър Абдел Рахман Шалгам.
Според цитираната информация, държавникът е потвърдил, че присъдата на Върховния съд е окончателна и не може да се гледа пред друга съдебна инстанция.
Той е добавил, че Висшият съдебен съвет ще проведе заседание на 16 юли, на което ще разгледа присъдите по СПИН делото.
Либийският външен министър заявил още, че органът не е съдебен съвет в буквалния смисъл на думата, а взема предвид и редица други фактори.
В случая например, може да вземе предвид споразумението със семействата на децата, обявено от фондация "Кадафи". Имат значение и други съображения, като срока, прекаран от обвиняемите в затвора и тяхната възраст, както и хуманитарните съображения, наложени от ценностите на обществото.
Според Шалгам ако съветът промени смъртните присъди в затвор за определен срок, въпросът се поема от либийското външно министерство, тъй като съществува спогодба между България и Либия за размяна на осъдени лица.
На последна страница всекидневникът "Ал Шамс" публикува кратко интервю с адвоката на заразените със СПИН деца Мунсеф Халифа, озаглавено: "Присъдата срещу обвиняемите е гледана от 16 либийски съдии".
Адвокатът нарича случая "делото на века". По думите му след произнасянето на Върховния съд вече няма съмнение, че обвиняeмите са извършили приписаното им престъпление, тоест "разпространили са предумишлено епидемия в телата на невинни деца".
Проведените следствени действия по делото били правилни, а доказателствата - достатъчни за издаване на смъртна присъда.
Запитан каква обща оценка може да даде на присъдата, той посочва, че издадената присъда показва правотата на ищците, за което трябвало да се благодари на Аллах, както и на служителите на следствието и прокуратурата, които положили "изключителни усилия за събиране на доказателствата и представянето им пред съда".
Присъдените финансови компенсации обаче били малки. На първа страница в. "Ал Джамахирия" помества редакционен коментар, озаглавен "Последната дума".
В него се посочва, че вината на престъпниците била "неоспоримо доказана", имало "повече от 60 000 документа".
На последна страница в. "Ал Захф Ал?Ахдар" публикува коментар, придружен със снимков материал. Заглавието е "Какво очакваме от свят, към който принадлежат престъпниците, толериращ безумните гласове, усъмняващи се в справедливата ни кауза?".
В типичния стил на водената по СПИН делото медийна кампания в либийската преса се отправят обвинения срещу "извършителите на гнусното престъпление" и се твърди, че на обвиняемите са били дадени всички възможности да се защитят в справедлив съдебен процес.
Вестниците "Гардиън" и "Интернешенъл хералд трибюн" във Великобритания също съобщават за потвърдените смъртни присъди на медиците.
"Има оптимизъм, че шестимата все още могат да бъдат помилвани от Висшия съдебен съвет на Либия, който се събира следващата седмица, за да се произнесе по делото", посочва "Гардиън".
И двете издания цитират коментарите на лидерите от ЕС, направени вчера след произнасянето на решението на съда, и съобщават за споразумението, обявено от фондация "Кадафи", което може да помогне за решаване на случая.
Нито Либия, нито Европейската комисия са готови да обсъждат Международния фонд -Бенгази, който беше създаден по призива на Великобритания, посочва изданието и допълва, че според информацията, с която разполага, в момента във фонда има около 50 млн. долара, но дарения продължават да пристигат.
"Част от парите са държавния дълг на Либия към България, който ще бъде опростен. Парите ще се използват за лечение в Европа, подобряване на медицинското оборудване в Бенгази и провеждане на кампания срещу СПИН в Либия", информира още британското издание.
Дипломатите са предпазливо оптимистични за това, че опитите да се освободят петте български медицински сестри и палестинския лекар са близо до осъществяване независимо от решението на Върховния съд на Либия, който потвърди вече произнесените смъртни присъди срещу тях. Това съобщава британският вестник "Таймс".
Политическите лидери из цяла Европа изразиха своето разочарование, но дипломатите се надяват, че сложно финансово споразумение би довело до смекчаване на присъдата най-късно следващата седмица, коментира още изданието.
"Извършва се огромна работа. Това е гигантски пъзел", сподели дипломатически източник пред "Таймс".
Британският вестник посочва, че либийският ръководител полковник Муамар Кадафи има властта да помилва медицинските служители, за които пред него се застъпваха президентът Буш, Тони Блеър и ЕС, на който България е член от тази година.
Изданието припомня също така, че семействата на заразените със СПИН либийски децата искат по 10 млн. евро за всяко дете, което е много повече отколкото ЕС и България са подготвени да платят, посочва още "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!