В настоящото есе няма да се впускам в прекалена художественост, защото е ясно, че за водата, като извор на живот, наистина може да се пише с вдъхновение и метафори и ще звучи красиво. Кой обаче би се вслушал в смисъла на тези красоти – всеки ще прочете есето и ще си каже:”Звучи много красиво!”, но това няма да помогне. Затова ще пристъпя към описването на реални конкретни проблеми (може би с лека художественост).
Всеки микроорганизъм, всяко същество, включително и човекът, както и планетата, като цяло, са съставени от сложни структури, от множество химични елементи. Най-важната съставка обаче, без която и ние нямаше да съществуваме, е водата!
Водният запас на планетата Земя е причина на нея да се зароди живот и тя да се превърне в едно обитаемо място. Самият живот също се е зародил във водата. Дори човешкият организъм е съставен от 70-75 % вода. От всичко това става ясно, че водата не е само Н2О, т.е. не е просто състав на химични елементи, тя е извор на живот!
Освен, че дава живот, водата е символ на постоянство, сила и на власт, тя е богатство! Спомнете си народната приказка, в която на пътя на буйното поточе се изпречила голяма канара. Въпреки размерите и твърдостта си тя не успяла да укроти поточето, което чрез своето постоянство си пробило път и продължило лъкатушната си игра.
За човек, който се намира в пустинята например, нима има по-голямо богатство от водата – не, тя е безценна, тя е по-стойностна дори от златото! Това богатство обаче може да стане наистина непосилно скъпо за хората, ако продължаваме да го пилеем и унищожаваме толкова безрасъдно, колкото го правим и в момента! Защото, какво ни пречи, когато се намираме в близост до някоя река, езеро или язовир, да събираме отпадъците си, а не да превръщаме водоемите в сметища.
Но пък от друга страна общините, в чиито райони се намират реките, езерата и язовирите, по една или друга причина не са осигурили достатъчно кошчета за боклук, които да подсещат излезлите на разходка, че в кошчетата е мястото на отпадъците. Затова би трябвало сега, при наближаващите кметски избори, кандидатите да помислят и за природата, да залегне в тяхната платформа и проект за почистване на водоемите около населените места и трайното поддържане на чистотата на изворите на живот на толкова много организми. И по-важното е, това да не е само обещание – защото на тях вече никой не вярва, важното е един такъв проект наистина да се реализира.
Освен че по този начин ще имаме чисти водоеми, ще се осигурят и допълнителни работни места за безработните в малките населени места или за трудоспособни пенсионери. Идеята е, че подобно на конкурсите, които се правят за поддържаща чистотата в населеното място фирма, може да се направи и конкурс за фирма, която да се грижи за почистването и поддръжката на водоема, намиращ се в близост до дадено селище. Възможно е с това да се заемат дори същите фирми, почистващи неаселените места.
И като още едно доказателство за това, колко е ценна водата и колко зависими са хората от нея, можете да погледнете следната статия от 23.06.2011 г.
В заключение искам само да допълня, че 8 юни е Световен ден на океана, а Световния океан е общото название на непрекъсната водна обвивка на Земята, която дава живот. Това е ден, който би трябвало да насочва вниманието на всички към състоянието и проблемите на водната обвивка – извор на живот, към нейното опазване и чистота.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!