М етодът ще удължи плодовитостта на жените и е вид застраховка срещу безплодие, твърдят лекарите в АГ болницата.
Те препоръчват замразяване на яйцеклетки преди химиотерапия и лъчелечение, преди тежка операция, както и при планиране на раждане след години.
Процедурата включва извличане, култивиране в хранителни среди, замразяване в течен азот и съхранение от шест месеца до много по-дълъг период от време. След процедурата жената получава сертификат за собственост.
В Западна Европа
жените раждат все повече между 30 и 39 г., сочи доклад на ООН за развитие на раждаемостта. Основната причина за това е желанието на съвременната жена да се образова, да изгради успешна кариера и след това да роди.
В България възрастовата граница за първо дете също започва да се измества към 30 г.
Ако млада жена иска да направи кариера и да отложи раждането, възможно е да замрази яйцеклетки на 20 години, когато са най-здрави и многобройни.
След 35-ата година качеството им се влошава, най-вече генетично.
Замразените яйцеклетки в ранна репродуктивна възраст (18-25 г.) дават началото на генетично добри ембриони и предпазват от раждане на деца с вродени заболявания, включително и Синдрома на Даун, твърди биологът Таня Милачич.
Извличането се прави при пълна упойка и теоретично яйцеклетката може да престои вечно в течния азот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!