П ревенцията е много важна за борбата срещу СПИН-а, както и фондовете, които се създават в тази връзка.
SIDAction е серия телевизионни предавания, излъчвани във Франция всяка година в началото на април. Борбата срещу СПИН е одобрявана от всички граждани. Въпреки това болните продължават да срещат трудности в ежедневието.
Проблемите им са свързани с дискриминация, лечение, настаняване...
Най-тежко е положението в многобройните семейства в социално неизгодно положение. В Париж те се обединиха в комитет "Семейства срещу СПИН". Това се наложило, след като не успели да намерят отговори на въпросите си във вече съществуващите организации и асоциации за борба срещу вируса.
Всъщност споменатият комитет се ражда още през 2003 г., подтикнат от необходимостта на хората да получават информация за серопозитивността.
"Изхождайки от опита си на араби, на деца на имиграцията, ние се научихме как да действаме, как да отговорим на нуждите, да намираме решения - юридически, медицински и т.н. А това може да бъде от полза на всички", разказва 36-годишният Реда, един от основателите на комитета.
При французите от алжирски произход има семейства, в които единият партньор е серопозитивен, а другият- не. Или и двамата са засегнати от ХИВ вируса. Освен всичко друго те се притесняват за децата си. Но никъде не са получили отговори на тези свои притеснения.
Реда споделя още, че хората, живеещи със СПИН, се интересуват от чисто практически въпроси, като например
как може да се поддържа сексуален живот, ако единият от двамата партньори е болен.
Това е въпросът, който най-много се обсъжда в комитета. На следваща позиция е въпросът за децата - възможно ли е засегната от СПИН двойка да има бебе, без то или другият партньор да бъде заразен. Много важен е и въпросът за бъдещето, или как може да се продължи напред с мисълта, че някой ден може да бъде създадена ваксина срещу СПИН.
Комитетът не се занимава само със семейните двойки. 48-годишната Майа е от алжирски произход. Научавайки за серопозитивността си, тя изпаднала в депресия. Именно комитетът срещу СПИН й помогнал да излезе от самотата и отчуждението. Дал й възможността да разговаря с някого, да почувства топлота и разбиране.
Във Франция официално са преброени между 120 и 150 хил. серопозитивни. В Полша те са 10 хил. Интересно е, че църквата първа подава ръка на заразените със смъртоносния вирус и се обявява за толерантност и разбиране към болните.
Църквата се бори за безплатни тестове за СПИН, за повече информация, настоява за превенция. Не е забравена и духовната подкрепа. Благодарение на тези усилия в покрайнините на Варшава е създаден Център за болни от СПИН въпреки протестите на хората в съседство.
У нас има три сектора за лечение на носители на ХИВ вируса -
в София, във Варна и в Пловдив. И трите са изградени и оборудвани с финансовата подкрепа на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.
Годишно държавата изразходва по 3,5 млн. лева, твърдят от Министерството на здравеопазването. Допълнително 380 хил. лева са определени за внос на най-модерните медикаменти като Enfuvirdine, продукт от последно поколение, който е включен в актуализацията на позитивния лекарствен списък.
Най-новите препарати обаче само удължават с няколко години живота на пациентите, а не лекуват коварната болест. Известна надежда дава българското откритие на доц. Евгений Гъбев, който предлага нов метод на терапия, базирана на използваната при рака и някои бактериални инфекции липозомна терапия.
Новото е, че създаденият от българския учен препарат "Липовихир"
не атакува вирусите в кръвта, както останалите препарати, а блокира комуникацията между вируса и имунната клетка. Така се избягва инфектиране на самата клетка. Образно казано вирусът остава като пред заключена врата.
Препаратът на доц. Гъбев с вирусоубиващ ефект е използван в лечението на осем тежко болни от СПИН, но заради изчерпване на средства терапията е прекратена. За краткия период резултатите са показали намаляване на вирусите, а при един от болните е показал нулево ниво на вируса.
Предимство на българския препарат е, че не е токсичен,
недостатък на антиспин медикаментите, които намаляват вирусите, но увреждат органите. Изискват се обаче сериозни инвестиции, за да може препаратът да се произвежда с търговска марка.
Министерството на науката и финансите за северозападна Англия предложи да инвестира в откритието. Предстои клинично изследване и едва тогава може да се построи завод за производство на лекарството, което се очаква да стане около 2010 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!