По данни на американския център за изследвания на престъпленията, свързани с кражба на лични данни (Identity Theft Resource Center, ITRC ) през последната година в САЩ са констатирани поне 656 случая на изтичане на информация. Това означава, че броят на подобни инциденти е нараснал с 47% спрямо 2007 г. и над 4 пъти спрямо 2005-а.
Ако тези темпове на изтичане на информацията се запазят през настоящата година (а засега не се наблюдават предпоставки за обратното) общият брой на инцидентите от този тип в края на 2009-та ще прехвърли психологическата граница – 1000 случая годишно.
Брой инцидентии, свързани с изтичане на информация в САЩ
Източник: ITRC, Perimetrix, 2009
При това, регистрираните от ITRC 656 случая на кражба на данни са само „върхът на айсберга”. 8 от 20-те най-мащабни изтичания на информация в историята се случиха през 2008 г. Най-фрапантния случай бе през окотомври в Deutsche Telekom, когато от кражбата на данни пострадаха 17 млн. души (по данни на DatalossDB).
За съжаление скоро след това бе поставен нов печален рекорд – на 20 януари 2009 г. за изтичане на информация съобщи компанията Heartland Payment Services, която е шестия най-голям център за данни в САЩ и ежемесечно обработва информация за 100 млн. транзакции, осъществени с банкови карти. Причина за инцидента в Heartland е вредоносна програма, която няколко месеца е останала незабелязана и е прехвърляла данни към хакерите.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!