А вария в АЕЦ "Козлодуй" причини изтичане на радиоактивно вещество, съобщиха снощи от централата - два дни след инцидента.
Той станал по време на плановия годишен ремонт на 1000-мегаватовия шести блок.
Радиоактивен разтвор от система за дезактивация е изтекъл през тръбите в помещението с турбините.
Работници открили изтичането
на 7 октомври, докато проверявали степента на радиоактивност в помещението с турбините.
Още същия ден разтворът е върнат в реакторно отделение.
На 8 октомври частта от тръбопровода, в която е констатирано вътрешно замърсяване, е изрязана и
депонирана в зоната със строг радиационен контрол,
целият тръбопровод е промит.
Не са установени радиоактивни замърсявания в турбинната зала, на площадката на централата и извън нея, обясниха от АЕЦ снощи.
Няма радиоактивно замърсяване и облъчване на персонала.
По предварителна оценка на централата инцидентът е от степен "нула" по международната скала за оценка на ядрени събития ИНЕС.
Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е изпратила свои
експерти за разследване на случая,
обясни председателят й Сергей Цочев. Сигналът в агенцията е постъпил вчера.
Преди обяд е подаден сигнал по телефона, а следобед - в писмена форма, уточни Цочев.
Той коментира, че подаването на сигнала е в съответствие с правилата, според които при наличието на инцидент, от АЕЦ "Козлодуй" са длъжни да уведомят АЯР до 16 часа на първия работен ден след него.
Изпратените от АЯР експерти ще прегледат записите, направени в централата и ще съберат повече информация за случая. С подробности от АЯР ще разполагат след около два дни, каза Цочев.
Световните медии веднага реагираха на съобщението на АЕЦ.
В АЕЦ "Козлодуй" в България, която е сред
най-рисковите ядрени електроцентрали в света,
стана изтичане на радиоактивно вещество в системата за охлаждане, пише днес електронното издание на турския вестник "Хюриет".
Ръководството на АЕЦ е скрило от обществеността в продължение на два дни сериозния инцидент, който е станал в края на миналата седмица, коментира още вестникът.
Това е вторият инцидент в централата тази година. През пролетта в пети блок бе установен дефект в системата за аварийна защита, за който централата уведоми със закъснение едва след като бившият шеф на регулатора изнесе информация за случая.
АЕЦ "Козлодуй" осигурява 2/3 от потребностите на ток на България. Най-старите първи и втори блок бяха закрити преди две години.
По искане на ЕС трети и четвърти блок се очаква да бъдат закрити в края на 2006 г.
Първи блок на румънската АЕЦ "Черна вода" бе спрян на 6 октомври поради дефект. Не се налагат специални мерки за защита, тъй като не е регистрирано увеличаване на радиацията, посочиха източници от централата.
Защитната система на централата се е задействала автоматично, спирайки реактора и турбината на централата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!