Б ългария е на едно последните места в Европа - 46-о, по заплащане на труда, следвана от Беларус и Молдова и изпреварена от Албания и Украйна. Това сочи изследване, което установява огромна пропаст в работните заплати през 2006 г. между богатите и по-бедните страни в ЕС.
Според доклада на Федерацията на европейските работодатели, публикуван този месец и цитиран от ирландския информационен портал Finfacts.com,
работниците
в Германия и Дания например изкарват шест пъти повече от колегите си в Словакия, които извършват сходна работа.
Документът под заглавие "Заплати в Европа 2006" класира на първите десет места, както следва: Дания, Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн, Люксембург, Германия, двата малки британски острова Гърнзи и Ман, Холандия и Финландия.
В статистиката, която включва и данни за страни извън ЕС, "рейтингът" на Дания е определен на 100, а показателите на следващите държави в списъка е изразен като част от тези проценти.
Например Холандия има 58 при почасовата ставка и 92 при реалната покупателна способност. Във Великобритания тези показатели са съответно 48 и 77, а в Словакия - 10 и 29.
В таблицата за минималните работни заплати срещу името на България стои 81,80, а на Румъния - 97,07 евро.
"Утешителни" за двете кандидатки за членство в ЕС са позициите на Украйна (55,56 евро минимална заплата), Молдова (28,98) и Русия (23,46).
В Словакия минималната заплата възлиза на 182 евро, а в Полша тя е 233 евро. В този списък води Люксембург с малко над 1500 евро минимално месечно заплащане.
Доходите на президента на САЩ Джордж Буш и съпругата му Лора
за 2005 г. пък са
618 694 долара - по-малко, отколкото предишната година.
Върху тази сума са платени като данъци 187 768 долара. През 2004 Буш декларира доход 672 788 долара и плати 207 307 долара данъци, припомня АФП.
Агенцията цитира данъчните декларации на първата и на вицепрезидентската двойка на САЩ, публикувани в петък от Белия дом.
Американският държавен глава и съпругата му са посочили като източници на приходи за семейството
заплатата на Буш и лихви от инвестиции.
По време на президентския мандат последните са поверени за финансово управление на независими компании.
Вицепрезидентът Дик Чейни и съпругата му от своя страна са декларирали като облагаем доход, получен през 2005-а, 1 961 000 долара. Федералният данък върху сумата е 529 636 долара.
Брутният доход на вицепрезидентската двойка за м.г. е 8 819 000 долара,
но по-голямата част са дарени за благотворителни цели. Това са доходи от ценни книжа на компанията "Халибъртън", чийто президент бе Чейни до 2001 г., както и от авторски права на съпругата му Лин върху написани от нея книги.
В документа се посочват и даренията, направени от семейството за различни благотворителни организации, сред които Международния Червен кръст, Армията на спасението, както и за пострадалите от земетресението в Пакистан, ураганите в САЩ и няколко църкви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!