З абравете какво знаете за вредата от интернет, пристрастяването, изолацията и онзи китайски младеж, който умря от свръхдоза компютърни игри! Учените вече са открили, че употребата на интернет е полезна за мозъка.
Ровенето в мрежата подобрява мозъчната дейност на хората на и над средна възраст, като стимулира центровете, които отговарят за взимането на решения и логическите разсъждения, показва изследване на учени от Калифорнийския университет.
Според изследователите интернет дори може да помогне в борбата с физиологичните промени в мозъка, които забавят дейността му с напредването на възрастта.
Вече е известно, че подобен ефект имат дейности, които поддържат мозъка активен, като решаването на кръстословици.
Би Би Си цитира ръководителя на проекта проф. Гари Смол, според когото "ровенето в интернет изисква сложна мозъчна дейност и може да тренира и подобри работата на мозъка".
В изследването са участвали 24 доброволци на възраст между 55 и 76 години, като само половината са имали опит с работа в интернет.
Всеки от тях е бил подложен на сканиране на мозъка, докато се занимава с интернет и докато чете книга. Резултатите показали, че и двете дейности предизвикват значителна мозъчна активност в зоните, контролиращи езика, четенето, паметта и визуалните способности.
Сърфирането в интернет обаче стимулирало и други зони на мозъка, свързани с взимането на решения и логическите разсъждения. За съжаление, тези резултати са наблюдавани само при участниците в експеримента, които вече са имали опит в мрежата.
Според учените, за разлика от четенето, в интернет потребителите трябва да правят избори непрекъснато ? например коя препратка да последват, за да получат необходимата информация. Резултатите при хората без опит в интернет се дължали на факта, че те не са овладели стратегиите за търсене на информация в мрежата.
Италианският естетически хирург и преподавател в римския университет "Сапиенца" Джулио Базоку обаче твърди, че прекалено дългото седене пред компютъра води до състаряване на кожата на лицето, до образуването на торбички под очите и бръчки.
"Състаряването и пожълтяването на кожата се получава заради физически стрес от продължителното седене пред компютъра. Очите се уморяват, жената има нужда от непрекъсната концентрация и намества непрекъснато тялото си, търсейки най-удобната позиция на стола. Освен това фактът, че се стои дълго време неподвижни през зимата с парно, а през лятото - с климатик в стаята, допринася за дехидратирането на кожата на лицето", твърди Базоку.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!