Н а 29 януари ще бъде подновена дейността на постоянната двустранна комисия за преговорите между Ватикана и Израел, които бяха замразени през 2005 г. Това съобщава в новия си брой специализираният дипломатически бюлетин на италианската информационна агенция "Велино".
Бюлетинът посочва, че това е резултат от постигнат компромиси по време на посещението на израелския премиер Ехуд Олмерт във Ватикана в средата на изминалата седмица. Цитирани са думите на посланика на Израел при Светия престол Одед бен Хур, според когото в центъра на разговорите между Бенедикт Шестнадесети и Ехуд Олмерт са били Иран и Ливан.
Той твърди, че премиерът Олмерт е поискал от главата на Римокатолическата църква "по категоричен начин да осъди Иран за изявленията и действията на ревизионизъм и отрицание, в това число и конференцията в Техеран за Холокоста".
Декларацията на Светия престол по този повод без съмнение предизвика нашето задоволство. Ние обаче смятахме, че един устен призив, отправен лично от папата, ще има много по-голям и силен ефект, заявява посланик Бен Хур.
Той посочва, че папата, израелският министър-председател и държавният секретар на Ватикана кардинал Тарчизио Бертоне са анализирали положението на християнските общности в Израел и в Ливан.
В отговор на голямото безпокойство на Светия престол за съдбата на християните маронити в Ливан премиерът Олмерт е отговорил, че задкулисната заплахата за маронитите и за ливанския премиер Фуад Синьора не идва от Израел, а от шиитските терористи на Хизбула.
Що се отнася до християните в Израел, за тях не съществуват проблеми, но премиерът Олмерт е поел ангажимент да гарантира тяхната свобода на движение в "териториите" и по специално във Витлеем, твърди израелският
посланик.
Между Ватикана и Израел са подписани два документа - Основополагащо споразумение от 1993 г. и Споразумение за признаване на юридическо лице от 1997 г. Те трябва да определят статута на Католическата църква в Държавата Израел, реда за издаване на визи и разрешителни за пребиваване на религиозни лица, освобождаването от данъци на църковните институти и
връщането на монашеския орден "Свети Франциск" на сградата, където се предполага, че се е състояла Тайната вечеря на Исус Христос и неговите последователи.
Тези споразумения на практика не се прилагат и тяхното задействане е главната цел на преговорите в рамките на постоянната двустранна комисия.
Дейността на комисията бе замразена през лятото на 2005 г. Тогава папа Бенедикт Шестнадесети осъди публично поредицата терористични атентати, но спомена само жертвите в Египет, Турция, Ирак и Великобритания, пропускайки Израел.
Незабавната реакция на израелското правителство беше да отправи официален протест чрез папския нунций в Йерусалим и да прекъсне
преговорите с Ватикана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!