Той уволни петимата министри от досегашния си коалиционен партньор - партията "Шинуи", които гласували срещу предложения от кабинета проектобюджет.
Ако не успее да създаде правителство на националното единство, Шарон ще бъде принуден да свика нови парламентарни избори, което обаче ще забави израелското изтегляне от ивицата Газа, предвидено за догодина, коментират наблюдатели.
Междувременно египетският външен министър Ахмед Абул Гаит и израелският премиер обсъдиха вчера условията за изтеглянето, съобщи РФИ-България (RFI.bg).
По време на срещата Шарон е подчертал, че посещението на Гайт ще укрепи отношенията между Израел и Египет и ще помогне за напредъка на мирния процес в региона.
Първоначално израелският премиер смяташе изтеглянето да се осъществи едностранно от Израел с аргумента, че няма палестински партньор, с когото да го обсъди.
След смъртта на Ясер Арафат на 11 ноември обаче Шарон изрази принципна готовност да съгласува изтеглянето с новото палестинско ръководство.
Египет предлага да разположи 750 войници по границата си с ивицата Газа, за да пресича контрабандата на оръжия, както и да обучава членове на палестинските сили за сигурност.
Шарон обаче декларира, че Израел няма да отмени доживотната присъда на лидера на военизираното крило на "Фатах" Маруан Баргути, на когото бе разрешено да участва като независим кандидат в палестинските избори за президент през януари.
Номинирането на Баргути обаче може да подкопае президентските надежди на Махмуд Абас, който оглави "Фатах" след кончината на Арафат, коментира Би Би Си.
Движението "Хамас", единственото формирование, чието участие можеше да предизвика безпокойството на "Фатах", от своя страна обяви, че няма да представи свой кандидат и призова поддръжниците си да бойкотират изборите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!