И зпълнението на бюджет 2009 е поставено под въпрос още в самото начало на годината заради срива на данъчните приходи в резултат на световната икономическа криза, пишат днес във в. "Дневник" Стефан Антонов и Чавдар Първанов.
Проблемът бил признат от двете основни звена, натоварени със задачата да подсигуряват със средства държавните разходи - Национална агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници".
Най-притеснителни са очакванията приходите от ДДС (с най-голям дял - 47% в данъчните приходи) да паднат много под заложените във финансовия план.
В годишния си отчет пък изпълнителният директор на Агенция "Митници" Христо Кулишев съобщи, че от началото на годината вносът е намалял рязко до нива отпреди няколко години и очакванията са приходите от ДДС за януари да останат със 100 млн. лв. под планираните.
През 2008 г. от ДДС върху вноса в бюджета са влезли 4.03 млрд. лв., а общо приходите от косвения данък са близо 7.5 млрд. лв. по неокончателни данни.
За проблеми с приходите признали и източници от НАП, но без да се ангажират с точни данни. Според тях по-малко пари идват и от другите данъчни пера в бюджета.
"Още в края на първото тримесечие ще се види, че при корпоративния данък и при данъка върху доходите на физическите лица събираемостта също не върви. Постъпленията от авансови вноски по данък печалба вече са занижени с две трети", казал за "Дневник" източник от агенцията.
Въпреки лошите данни преразглеждане на бюджета засега не се планира, заявиха в понеделник за "Дневник" източници от Министерството на финансите. Според експерти обаче става все по-вероятно финансовият план на държавата да претърпи ревизия след изборите.
В сегашния си вид той има два основни буфера за справяне с ефектите от световната икономическа криза на обща стойност близо 5 млрд. лв. Първият е бюджетният излишък, заложен на 3% от прогнозния БВП, или 2.19 млрд. лв., който може да спадне почти до нулата. Допълнително управляващите задържат 10% от планираните нелихвени разходи на министерствата, откъдето идват още 2.9 млрд. лв. икономии.
Бюджет 2009 вече получи сериозни критики от бизнеса, анализатори и опозицията, като една от основните забележки беше за заложения нереално висок ръст на икономиката (4.7%), на който се опират и завишени данъчни приходи, припомнят авторите в "Дневник".
Вчера Европейската комисия прогнозира забавяне на икономическата активност в България до 1.8 на сто. Сред основните фактори ще е силното отслабване на вътрешното потребление, което води и до намаление на приходите от данъци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!