П ристигаме в Брюксел, за да заявим пред Европейската комисия волята на правителството и на мнозинството в Народното събрание да преодолеем изоставането и да подготвим страната ни за членство в ЕС от 1 януари 2007 г., заяви министър-председателят Сергей Станишев при кацането си в белгийската столица, където започна първото му посещение в качеството на ръководител на българското правителство.
Ръководената от него делегация включва още вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева и началника на премиерския кабинет Филип Боков.
Първата им среща бе със зам.-председателя на Европейската комисия Гюнтер Ферхойген, отговарящ за предприемачеството и индустрията.
16 месеца преди датата за присъединяване България е не по-малко готова за членство в ЕС, отколкото 10-те страни, които бяха приети през 2004 г., каза еврокомисарят след приключването на разговорите.
Премиерът от своя страна припомни, че първият акт на новоизбраното Народно събрание бе декларацията за неговите приоритети, основен сред които е ускоряването на подготовка за членство в ЕС.
Процесът на присъединяване е непрекъснат и в него няма сакрални дати, отбеляза министър Кунева, като увери, че и след края на септември усилената работа по евроинтеграцията ще продължи.
Коалицията на българското правителство излъчва стабилност и впечатлява европейските партньори, похвали се още Станишев след първата си срещу в Брюксел.
"Подчертах, че за първи път в най-съвременната история на България се създава толкова широка коалиция с лявоцентристка ориентация и с подкрепата на 2/3 от парламента, каза премиерът. На тази база се очаква много широка подкрепа за членството на България в ЕС и от партиите, които членуват в Либералния интернационал и от политически много влиятелното семейство на европейските социалдемократи", добави той.
Ние ще работим с всички политически формации, като една от задачите ни занапред е да ускорим и процеса на ратификация на договора на ЕС с България - това е задача и на Народното събрание, и на правителството, изтъкна още министър-председателят.
Програмата на работната визита предвиждаше още разговори с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, с комисаря по данъците и митническия съюз Ласло Ковач, с комисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс.
Първата визита на новия министър-председател в Брюксел има знаков характер, но то не е ритуално, а има много голямо съдържание, коментира в неделя Ивайло Калфин пред БНР.
Основната задача на българската делегация е да покаже решимостта на мнозинството в парламента и на българското правителство за изпълнение на ангажиментите за членство на България в ЕС, посочи той.
Още след подписването на договора за членство ясно ни беше казано, че самият акт не означава автоматично членство, напомни Калфин.
Според него трябва да се покаже готовността за наваксване на изоставането и да се покажат реални резултати.
"Законите, които трябва да приемем и с които имаме значително закъснение, са 22. Има една по-широка листа с 36 закона, които трябва да бъдат приети до края на октомври, а до края на годината трябва да се променят общо 50 закона", уточни вицепремиерът Калфин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!