И дилични пейзажи, златни пясъчни плажове, пищна растителност - това е Ямайка и съвсем заслужено тя се слави като една от най-красивите държави света. Но освен по красота, островът се слави и с един от най-печалните рекорди - той е и най-смъртоносният в света.
До края на октомври в страната са извършени 1240 убийства и до края на годината вероятно ще бъде подобрен миналогодишния рекорд от 1410 убийства - при 2,8 млн. население.
По този показател убийствата в Ямайка са 60 пъти повече от тези във Великобритания и 48 пъти повече от САЩ. Изправен пред растящото насилие, парламентът на страната взе решение тази седмица да отмени 20-годишния мораториум върху смъртното наказание. Тази мярка бе подкрепена и от правителството на премиера Брус Голдинг.
След като решението стана факт, Голдинг обяви, че още следващия месец ще бъдат подновени екзекуциите чрез обесване. Повод за това решение стана смъртта на 11-годишната ученичка Ананда Дийн, която бе намерена мъртва - гола и обезглавена, в крайпътна канавка.
Нейното убийство е само поредното престъпление от серията ужасяващи убийства на малолетни през тази година. Също през септември полицията откри разчленения труп на 11-годишния Ааким Скот, изчезнал месец преди това от дома си. През май въоръжени бандити застреляха две сестри в дома им, само ден преди рождения ден на баща им.
Решението на Ямайка обаче вероятно ще предизвика конфликт между правителството и западни институции като Европейския съюз, който по всяка вероятност ще наложи икономически санкции.
Миналия месец комисарят по външните отношения Бенита-Фереро Валднер заяви, че ЕС е решен "да работи за глобална забрана на смъртното наказание чрез използването на всички възможни дипломатически канали".
Фереро-Валднер открито изрази подкрепа за противниците на смъртното наказание, а Брюксел отпусна на защитниците на човешките права от Острова 320 хил. евро помощи.
"Амнести нтернешънъл" осъди решението на ямайския парламент и коментира, че възобновяването на екзекуциите чрез обесване няма да реши проблемите с убийствата.
Този път обаче апелите на международните институции се разминават с настроенията на обикновените граждани в Ямайка. Последните сондажи на общественото мнение показаха, че мнозинството от хората решително подкрепят действията на парламента. В същото време те гледат на външния натиск като на опит да се отнеме на народа правото сам да определя собствените си закони.
Истина е, че проблемът с насилието в Ямайка не е стар и само допреди едно десетилетие това райско място се славеше и като едно от най-сигурните в тази част на света. До началото на 70-те години броят на убийствата беше 3,7 на 100 хил. души, което е два пъти по-малко от сега.
Вероятно това е било допълнителен аргумент за създателя на Джеймс Бонд, писателя Ян Флеминг, да го избере за свой втори роден дом, където е написал повечето от прочутите си романи.
Един от най-известните местни писатели Кевин Чанг наскоро писа, че вълната от насилие, заляла Ямайка през последните години. е може би "най-голямата експлозия на гражданско насилие в една хомогенна нация, която не се е сблъсквала с никакви етнически, племенни, лингвистични, идеологически и дори религиозни проблеми".
Една от причините се търси в радикалното политизиране на обществото, предизвикано от безпрецедентната конфронтация между двете основни политически партии.
Кулминацията на насилието бе достигнато преди общите избори през 1980 г., когато чрез насъскване на въоръжени банди двете партии доведоха до смъртта на 800 души.
Политическите ежби през следващите години постепенно насаждаха у хората склонност към насилие и така жестоките убийствата се превърнаха в ежедневие, смятат мнозина.
През последното десетилетие, въпреки значително спадналото политическо напрежение, насилието продължава да е на дневен ред.
Според Националния комитет за престъпленията и насилията основната причина за вълната от убийства се крие в 16 фактора, по-важни от които са икономическата нестабилност, лесния достъп до огнестрелно оръжие, масираното навлизане на наркотиците в живота на Ямайка и не на последно място депортирането на десетки ямайски престъпници от САЩ обратно на острова.
Ямайка в момента се е превърнала в една от главните междинни спирки на кокаина от Южна Америка към САЩ, като по оценки на американските власти поне 100 вида наркотик преминават оттук. Освен това Ямайка твърдо се утвърди като главният производител и износител на марихуана в региона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!