В ърховният касационен съд на Турция постанови, че православният Константинополски патриарх Вартоломей няма право да използва титлата "вселенски".
Според турските магистрати, твърдението за вселенския характер на титлата на Вартоломей І нарушава принципа за равнопоставеност на малцинствата и религиите в Турция и така се нарушава конституцията, поясни кореспондентът на БНТ Нихал Йозерган.
Тя припомни, че решението на съда е във връзка с делото срещу Вартоломей І, заведено от низвергнатия от страна на вселенския патриарх български отец Константин Костов.
Съдът се позовава на Лозанското споразумение от 1923 г. за малцинствените и религиозни общностти, живеещи в страната. Според мотивите патриархът, който е духовен лидер на повече от 300 млн. православни християни, избран сред петте ортодоксални глави за пръв между равни, не може да носи титлата "вселенски" в Турция, защото по този начин се нарушава законът.
Роденият в Истанбул български свещеник Константин Костов и Божидар Чипов, член на българска православна църковна фондация, заведоха през 2004 г. делото срещу Вартоломей и 12 висши духовници от неговия синод с мотив, че вселенската патриаршия подценява и нарушава религиозните права на българската общност и в частност на отеца, който бе отлъчен.
Вартоломей отлъчи отец Коста през 2002 г. след скандал. Тогава във в. "Монитор" Стефан Солаков писа, че от доста време патриарх Вартоломей е настроен негативно към българския свещеник Константин Костов, който в своите богослужения отказва да спомене името му редом с това на дядо Максим.
След 8-годишна игра на криеница Вартоломей уведомява Светия синод в София, че отнема свещеническото звание на отец Коста. За да потули скандала, патриарх Максим спешно изпраща в Цариград отец Милко Топузлиев, брат на митрополит Дометиан.
Той е приет благосклонно от вселенския патриарх и като че ли страстите се уталожват, разказа тогава Стефан Солаков. Отец Коста и след това е продължил да служи в храма на Екзархията, въпреки че е уволнен от Вартоломей.
Скандал между двамата има още през 1994 г., когато Вартоломей изисква всички кръщелни свидетелства в Екзархията да се издават на гръцки, а отец Коста отказва да се подчини.
Гръцкото външно министерство обяви, че решението на турския Касационен съд няма да промени начина, по който християните възприемат патриарха, съобщи Асошиейтед прес.
Вселенското измерение на Партиаршията в Истанбул е основано на международни договори, на свещени правила за православието, на историята и на църковната традиция, заяви говорителят на гръцкото външно министерство Георгиос Кумуцакос.
Преди всичко обаче признаването на вселенския патриарх като духовен лидер е и е било от векове дълбоко вкоренено в съзнанието на стотици милиони християни, православни или не, по света, посочи Кумуцакос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!